1. Ana Sayfa
 2. İncelemeler
 3. Isi & Ossi Eleştirisi ve İncelemesi

Isi & Ossi Eleştirisi ve İncelemesi

featured

Merhabalar bu yazımızda netflixde çıkan Isi & Ossi filminin eleştirisi ve incelemesini yapacağız.

Netflix platformunda gezinirken ülkende popüler olan yapımlarda yeni yayınlanmış bir film gördüm ve bende izleyip yorumlamalıyım dedim. Filmin adı Isi & Ossi.

Filmde zengin bir ailenin kızı geleceği tarafından zorla çizilen yolu reddedip hayalleri olan aşçılık mesleğine yönelmek ister. Hayallerine ulaşmak için gerekli parayı ailesi sağlamak istemez. Fakat kızımız Isi paraya sahip olabilmek için fakir erkeğimiz Ossi ile sevgili rolü yapar. Ossi ise maddi durumları yetersiz, boksör hayallerine ulaşmak için ve annesinin borcunu ödemek için paraya ihtiyacı olan bir gençtir. Bu ikili bir şekilde anlaşır ve olaylar gelişir.

Bu Isi & Ossi  filmini size anlatmak için bir anahtar kelime seçsem bu kelime klişe olurdu. Parayla saadet olmaz dercesine zengin ama mutsuz bir kızımız Isi ve fakir ama gururlu ailesine yardım eden onları düşünen Ossi. Film içinde barındırdığı her karaktere farklı bir klişe yüklemiştir. Ossi’nin en iyi arkadaşı Sapık,Isi’nin en iyi arkadaşı sosyal medya ile kafayı bozmuş,zengin aile sanat etkinliklerinden çıkmıyor gibi birçok örnek verebiliriz. 

 Isi & Ossi

Filmde bu klişeleri kırmak adına Rapçi bir dede figürü yaratılmış. Bu dede başarısız birkaç soygun denemesi suçlarından yıllardır hapis yatmış ve fakir ama gururlu Ossi tarafından dizginlenmesi istenmiştir. Dede hapishane çıkışı Rapçi olmaya karar verir ve sen hiç 8 Mile filmini izlemedin mi deyip soluğu rap mücadelesinde alır. Dede ünlü olur ve torunun boks için sponsoru haline gelir. Fakat dede aşırı ırkçı bir şekilde dizayn edilmiştir. Almanya kültüründe başka ırklar için hangi kelimeler kullanılıyor bu dede sayesinde öğrenebilirsiniz. 

Isi & Ossi filminde birçok şey aşırıya kaçırılıp sinirinizi bozabilir.

Belki mevcut Almanya yaşantısı budur ve yönetmende buna dem vurmak istemiş olabilir. Fakat Ossi’nin yakın arkadaşının Ossi’nin annesine olan fazla ilgisi, Dedenin aşırıya kaçan ırkçı söylemleri, Isi’nin aile fertlerini hiçe sayması ve verilmeye çalışan “Benim Hayatım Benim Seçimlerim” mesajını elde etmek için aile hayatının yıkılması film için aşırıya kaçırılmış anlardı.

Isi & Ossi netflixi açtığınızda eğlenmek adına bir anlık bir boşluğu doldurmak için izlenebilecek bir film oda zorlarsanız. Film hakkında Almanya’nın ilk Netflix film çalışması gibi söylemler var eğer durum buysa cidden sıkıntı bir başlangıç olmuş. Filme genede bir şans vermek isterseniz film sonrası yorumlarınızı bekliyorum. İyi seyirler.

Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir