1. Ana Sayfa
 2. İncelemeler
 3. Joker Film Eleştirisi ve İncelemesi

Joker Film Eleştirisi ve İncelemesi

featured

Arthur’un Yaşam Mücadelesi(Oscar Özel)

Bu yazımızda Joker Film Eleştirisi ve İncelemesi yazıyoruz. Şimdiden iyi okumalar.

Ah Arthur ah seni anlatmaya kalksak kim bilir neleri es geçer neleri unuturuz. Seni bize o kadar çok anlatmaya çalıştılar ki ne biz anlayabildik ne de ne anlam verebildik. Seni pek çok insan var etmeye çalıştı yıllar boyu ve son zamanlarda aslında süper kahramanlar evreninin en popüler karakteri olarak çıkıverdin karşımıza… eee tabi bunda Christopher Nolan’ın dokunduğu Heath Ledger’in çok büyük payı var.

Haliyle hepimiz bir korktuk, çekindik… acaba beklentilerimizi karşılar mı? Kült film olma yolunda ilerler mi? Hatta çoğu hayranı tarafından acaba bütün yaşamına yön verecek bir yerde olur mu? Çok düşündük seninle ilgili, seni çok tartıştık. Todd Philips’te seni tekrardan önümüze koydu. Hikayen o kadar trajik, o kadar bizden, o kadar masum ki izlerken her karesinde anladık yaşadıklarını… Aslında en büyük amacın ilgi görmek, insanları güldürmekti ama biliyor musun o dünya seni anlamadı sanıyorsun, şu anda milyonlar sana gıpta ediyor, milyonlar sana ilgi duyuyor. Pek çok insanın odasındaki poster, bilgisayarındaki masaüstü resmisin.

Joker karakteri ömrümüzün belki de en kült, en fantastik, en sıyrığı. Onun tasviri her insanda farklıdır. Her ruha farklı bir şekilde erişir. O yüzden bu tarz filmlere kalkışabilmekte, çekebilmekte cesaret ister.

Joker Film Eleştirisi ve İncelemesi için kullanılan birinci resim

Arthur’u nam-ı diğer Joker’i aslında fazla anlatmaya gerek yok. Gerek çizgiromanlarda gerek çizgifilmlerde gerekse de sinemadan onu baya bir yakından tanıyoruz. Peki hikayenin bu kadar detayına inme mevzusu nereden geldi, esasında herşey Batman’a olan husumetinden başlamıştı sanıyoruz fakat hikaye hiç de sandığınız gibi değil. Bunun bir başlangıcı vardı ve bunu anlatmak Joaquin’in ellerinde Todd’a düşmüştü.

Bu filmi eleştirmek, bu filmi yapmaya karar vermek hatta bu filmi izlemek ve tarafsız kalmak gerçekten zor. Mutlaka her izlediğinizde keşke şu da olsaydı ya da bu burada olsaydı daha iyi olurdu diyeceksiniz. Lakin bu film öyle bir film değil bu film bir evrenin başlangıcı olan karakterin hikayesinin başlangıcıydı. O yüzden önyargılarınızdan çıkarak, hikayenin akışına kendinizi bırakarak izlemenizi öneririm.

Çoğunuz belki de Joker karakterini Todd Philips’ten hatta yaratıcılarından bile daha iyi tanıyorsunuzdur.

Kahveyi kaç şekerli içtiğini bile bilenler vardır. Yoktur herhalde şaka yapıyorum . Neyse işin şakası bir yana Heath Ledger’dan, Jack Nicholson’a, Jared Leto’dan Joaquin Phoenix’e pek çok kişi Arthur’a beden olmaya çalıştı. Haliyle bizlerdende bu ruh dalgasına eşlik etmekten başka bir seçenek kalmıyor. Her birinin yeri ve tadı ayrı. Ben şahsi olarak Joaquin’in bu işi muhteşem bir şekilde başardığını düşünüyorum. Sonuç olarak benim kafamdaki Joker(Arthur) yansıtıldı. Önyargılarınızdan koparak izlerseniz. Geleceğin Gotham’ına hükmedecek olan kötülerin efendisinin hikayesine hakim olabilirsiniz.

Joker Film Eleştirisi ve İncelemesi için kullanılan ikinci resim

Film bu sene Oscar adayı…

Ben şahsen Joaquin’in ödülü hakettiğini düşünüyorum ama bu işler birazcık çok ufak kıstaslardan değişiklik gösterebiliyor. Çünkü her sene mutlaka en iyi 3-4 film oluyor ve bunlarda da olağanüstü oyuncu performansları çıkabiliyor. Benim ciddi olarak adayım çoğu filmini de izleyip bildiğim için Joaquin Phoenix’tir. Bunu da bir dipnot olarak Oscar akşamına kadar bir kenara koyabilirsiniz. Keyifli seyirler.


Joker Film Eleştirisi ve İncelemesi yazımızın sonuna geldik. Diğer oscar adayı filmler için incelemeleri sitemizde bulabilirsiniz.

Yorum Yap

  Yorum Yap

  Yorumlar (2)

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir