1. Ana Sayfa
 2. İncelemeler
 3. Uncut Gems

Uncut Gems

featured

Onudaizledim.com’dan herkese merhaba. Yazımızda Uncut Gems yapımını inceleyeceğiz.

Netflix özellikle son yıllarda birçok kaliteli filmin yapımcılığını üstlenerek abonelerine geniş bir yelpaze sunma konusunda oldukça başaralı. Roma, Marriage Story, The Irishman, The Two Popes ve daha niceleri. Uncut Gems ise bu başarılı filmlerin arasına girmeyi başaran etkileyici bir drama. Safdie kardeşlerin başrolünde Robert Pattinson’ın olduğu Good Time filmiyle yakaladığı çıkışın ardından, Adam Sandler’in muhteşem performansıyla Uncut Gems Netflix’in iyi filmleri arasında yerini aldı. Adam Sandler dediğimiz zaman hepimizin aklına komedi filmleri geliyordur muhakkak. Kendisini ilk çıkış yaptığı zamanlarda oyunculuğu hakkında çokça övgü almış lakin yoğun ve karmaşık dramalar yerine komedi filmlerinde boy gösteren bir oyuncu olarak tanıyoruz. Good Time filmiyle Robert Pattinson’ın nasıl oyunculuk kariyerinde önemli bir basamağı aştığını görüyorsak Uncut Gems filmiyle de Adam Sandler’in çok çok iyi bir oyuncu olduğuna şahit oluyoruz.

UncutGems-Onudaizledim

Howard Ratner karakterine can veren Sandler film boyunca sanki bu rolü onun kadar iyi çok az oyuncu oynayabilirdi hissini veriyor. Film başlayınca biz Sandler’i değil tam anlamıyla Howard’ı görüyoruz o kadar iyi bir performans sergiliyor ki resmen filmin içinde kayboluyor. Altın Küre ve Emmy adaylığı bulunan Sandler’i bir sinemasever olarak benzer karakterleri oynarken görmeyi çok isterim. Sadece komedi unsurlarının etrafında şekillenen tiplemeleri oynaması belki de Howard karakterini oynarken yabancılaşmamamızı sağlıyor.

Filmin konusuna değinmek gerekirse

New York’ta mücevher dükkânı bulunan Howard Ratner’in uzun uğraşlar sonucunda Etiyopya’dan getirtmeyi başardığı işlenmemiş bir opal taşını açık arttırmada satarak büyük bir kar elde etmek istemektedir. Eşiyle ve çocuklarıyla sorunlu bir ilişkisi olan Howard’ın aynı zamanda çalışanı ve sevgilisi olan Julia ile çok daha farklı bir hayatı vardır. Tüm beklentilerini bu opal taşının etrafında kuran ve neredeyse herkese borcu olan Howard opal taşını satınca elde edeceği kara güvenerek olayları daha karmaşık hale getirmekten çekinmez. Aynı zamanda bacanağı olan Tefeciden ve diğer mücevher satan dükkanlardan borç almaya devam eder. Bu opal taşını o gün dükkanına gelen ve kariyerinin sonlarına yaklaşan basketbolcu Kevin Garnett’e gösterir ve ona bir günlüğüne ödünç verir. Kevin o gece çok iyi bir maç çıkartır ve opal taşının ona uğurlu geldiğine inanmaya başlar.

Uncut.Gems-onudaizledim

Howard opal taşını zamanında alıp açık arttırmaya vermek ister çünkü 1 milyon dolar civarı bir kar elde edeceğini düşünür. Kevin taşı geri vermeyi istemediği için kahramanımız türlü zorluklar ile karşı karşıya kalır. Tefeci, alacaklılar, eşiyle olan sorunları ve çocuklarıyla olan sorunları üst üste gelince kelimenin tam anlamıyla Howard’ın hayatına kaos hâkim olmaya başlar. Tasarladığı hiçbir plan onun istediği şekilde ilerlemez işler gitgide daha karışık ve çözülmesi zor bir hal almaya başlar. Açık arttırma eksperleri de opal taşına 150 bin dolar bir değer biçince Howard’ın tüm umutları son bulur ve bir borç yığını ile baş başa kalır. Daha büyük riskler alarak elinde bulunan tüm parayla bahis oynar ve bu büyük risklerin cezasını film boyunca öder.

Howard aslında çevresi tarafından pek sevilmeyen çalışanlarına kötü davranan çok bencil bir karakterdir.

Tüm bu olaylar ile boğuşmayı kelimenin tam anlamıyla tırnakları ile sürdürür. Herhangi bir filmi izledikten sonra izleyende oluşturduğu hisler kimi zaman çok yoğun kimi zaman çok sıradan olabilir. Ben filmi izlerken aç gözlülüğün insan hayatında ki yeri ve sonu gelmez bir duygu olduğunu düşünmeden edemedim. Asıl kahramanımız açgözlü borçlu olduğu tefeci, çalışanları, çocukları, sevgilisi, iş yaptığı insanlar, basketbolcu ve neredeyse herkes onun gibi açgözlü sonu gelmez istekler peşindedir. Herkes daha zengin daha popüler olmanın daha çok kar etmenin peşinde bu acımasız sistem Howard‘i izlediğimiz insana dönüştürmüş. O yüzden bir sonraki atacağı adımı hep merak ediyoruz. Dengede tutmaya çalıştığı hayatının sürekli daha da dengesiz bir hale gelmesini izlerken, Safdie Kardeşlerin başarılı yönetimiyle gerginliğin tırmandırarak ilerletmesi 3 saate yakın filmin sıkmadan ilerlemesini sağlıyor. The Meyerowitz Stories ile çok iyi bir performans sergileyen Adam Sandler Uncut Gems ile kariyer performanslarından birini sergiliyor.

Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Yan masaya bakın, orada mutlaka bir hikâye vardır.

  Yorum Yap

  Yorumlar (2)

  1. 4 sene önce

   filmi izledim ve beğendim. uzun zamandır böyle içten filmler gelmiyor. netflix üzerinde yer alan nadir iyi filmlerden birisi..

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir