1. Ana Sayfa
  2. İncelemeler
  3. Knives Out (Bıçaklar Çekildi)

Knives Out (Bıçaklar Çekildi)

featured

Knives Out (Bıçaklar Çekildi) filmi edebiyat geçmişinde kendine yer bulmuş seveni ve sevmeyeni çok Polisiye türünün alt hikayelerinden biri olan “Katil Kim?” hikayesidir.

Bu türün yadsınamaz en önemli yazarı Agatha Christie’ dir. Bu türde belirli parçalar kesinlikle olmalıdır. Bu parçalar; büyük bir ev, cinayetle suçlanabilecek sayıca az şüpheli ve karizmatik bir dedektiftir. Yönetmen bu türün şartlarına yerine getirmiş ve geleneksel bir bakış açısıyla polisiye türüne saygı duyarak filmi çekmiştir.

Knives Out hikayesine bakacak olursak;

Bıçaklar Çekildi (Knives Out) film eleştirisi ve incelemesi

Zengin bir ailenin baş aktörü beklenmez bir şekilde ölür ve cinayet soruşturması başlar. Polis ve özel dedektif işbirliğiyle şüpheliler teker teker sorgulanır. Bu sorgu sahnelerinde şüphelilerin “neden cinayeti işlemiş olabilir?” sorusuna cevap verilir. Her şüpheli de sorguda yalan beyanlarda bulunur. Daha sonra film bize asıl olayı gösterir ve arka planda daha farklı bir oyun oynar. Filmin sonuna geldiğimizde ise profil itibariyle cinayeti işlemeye en yatkın olabilecek kişi suçunu itiraf ederek cinayet açıklığa kavuşur.

Knives Out yönetmeni film dünyası için yeni bir karizmatik dedektif yaratmak istemiştir. Ona verdiği Benoit Blanc ismiyle ve filmin başında büyük bir gizemle arka planda tutup bir anda ortaya çıkartmasıyla bu kolayca anlaşılabilir.Bu rolle karizmatik Bond’umuz Daniel Craig kendisine film dünyasında yeni bir yer açacaktır.

Bıçaklar Çekildi (Knives Out) film eleştirisi ve incelemesi 1

Knives Out filminde merkeze konumlanan aile aslında Amerikan siyaset toplumunun bir önizlemesidir. Faşist, Liberal, Demokrat, Cumhuriyetçi hepsi filmdeki karakterlerle sembolize edilmiştir. Bu siyasi imgelerin tartıştığı mevzu ise Amerika Kimindir? mevzusudur. Göçmen olan karakter üzerinden yapılan konuşmalarla ve ufak sohbetlerle sürekli bu konu tartışılır. Yönetmen sembolize ettiği bütün bu cenahların aslında ne kadar güvenilmez olduğunu bizlere anlatır. Aynı zamanda ortak bir düşman edindiklerinde ise farklı görüştekilerin nasıl birleşebileceğinide gösterir.Tıpkı Amerika Politikası gibi göçmen bir ailenin kızı olan Marta’ ya sözde iyi davransalarda hiçbiri nereden geldiğini tam olarak bilmez , sözde sırdaşı olan karakterse ilk zorlandığı anda sırrını herkese açıklar. Yönetmen göçmen konusunda çalışılmış ve üzerine düşünülmüş bir Amerika tablosu çizer.

Bıçaklar Çekildi (Knives Out) film eleştirisi ve incelemesi 2

Knives out filmi gerek oyuncu kadrosu gerekse de beklenmeyen temposuyla sizlere güzel bir seyir zevki yaşatabilir.Yazımda katil kim? sorusuna cevap vermemeye özen gösterdim. İzlememişseniz bu yazıyı okumanız size bir spoiler kaynağı olmaz.Başka bir filmde görüşmek üzere.

Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    Yorum Yap