1. Ana Sayfa
 2. İncelemeler
 3. Parasite Film Eleştirisi ve İncelemesi(Oscar Özel)

Parasite Film Eleştirisi ve İncelemesi(Oscar Özel)

featured

BONG JOON HO’NUN İZ BIRAKAN ÜTÜSÜ PARASİTE

Parasite Film Eleştirisi ve İncelemesi yazımıza hoşgeldiniz. 2019 yılı Oscar adayları arasında göze çarpan adaylardan biri Parasite;En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Uluslararası Film, En İyi Kurgu ve En İyi Yapım Tasarımı olmak üzere toplam 6 dalda Oscar adaylığı kazandı. Bu adaylıklardan önce aralarında Altın Palmiye dahil olmak üzere birçok ödül kazanan yapım güzel bir sinematografi ürünüdür. Filmin yaratıcısı aynı zamanda yönetmeni olan Bong Joon Ho filmde kullanılacak mekanları bile ince ayrıntılarını not alarak kurdurmuştur. Filmde zengin ailenin oturduğu ev baştan inşaa edilmiş, çekilmek istenilen planlara uygun alanlar yaratılmış, set şartları göz önünde tutulup genişlikler ayarlanmıştır. Bu kadar ince elenip sık dokunmuş bir filmden her birimiz ayrı anlamlar çıkarabiliriz. Bir filmi iyi yapan nedenlerden biri de budur. Ben yazımda filmde gerek alt gerek üst metinlerle anlatılmış olan Zenginlik ve Yoksulluk temasına değineceğim.

Film Güney Kore de bir bodrum katında hem fiziki olarak aç hem de sosyal olarak aç bir aileyi konu alarak başlıyor. Ailenin kablosuz internet araması hepsinin ellerinde telefonla sağa sola koşuşturması aslında çok yabancı olduğumuz bir konu değildir. Bir yere gidildiğinde sorulan ilk üç sorudan biri kablosuz internet şifresidir. Aile yolun da altında bodrum katında konumlandırılmış fakat ailenin ekonomik bir düşüş yaşadığı ve orada yaşamayı başladığı aşikardır. Ailenin erkek oğlu zengin bir aileye çalışan olarak girer ve zincirleme bir şekilde bütün aile bireyleri artık o evde çalışır. Filminde adını veren şekilde Kim ailesi Park ailesinin evinde adeta bir parazit gibi yaşamaya başlar.

Parasite Film Eleştirisi ve İncelemesi için kullanılan birinci görsel.

Filmde Kim ailesi yoksul bir aile olsa da akıl bakımından herhangi bir yoksullukları yoktur. Günümüz dünyasında bilgiye erişebilmek kolaydır ve isteyen herkes kendini bir şekilde geliştirebilme fırsatı bulur. Zengin ve yoksul için değişen bir şey yoktur. Kim ailesi Park ailesini iyi bir çözümlemeyle tanır ve plan yapar.

Parasite Film Eleştirisi ve İncelemesi için kullanılan ikinci görsel.

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi işsizliktir.

Fakat bu işsizlik oranları zaten nüfuslu aileler için hiçbir şey ifade etmez. Kendi bulundukları topluluklar sayesinde gerek arkadaşlık ilişkileri gerekse akrabalık bağları kendileri için referans olur ve kolayca iş bulunur. Yoksulluk işsizliğin getirisi olduğu gibi işsizlikte yoksulluğun bir getirisidir. Kim ailesi bu duruma örnektir. Kendilerini başka bir sınıfa mensup şekilde sunup pazarlayarak kolayca iş sahibi olurlar.

Filmde sınıfların birbirleriyle rekabeti de anlatılır. Alt sınıf ve Üst sınıf rakipsiz olmaktan mutludur fakat Alt sınıf için eski hizmetçi bir tehlikedir. Sürekli aralarında kapışmalar olur. Fakat ne kadar sınıf ayrımı yapılırsa yapılsın insan doğası gereği gururludur. Değer verdiği şeyler vardır ve bu değerler için gözünü karartabilir. Yönetmen bunu açık açık önümüze sunar. Kim ailesinin üzerine sinmiş o yoksulluk kokusu ailenin her üyesi için olmasa da baba için önemli bir durumdur. Sonunda Park ailesi tarafından gururu kırılır, istenmedik olaylar gelişir.

Parasite Film Eleştirisi ve İncelemesi için kullanılan üçüncü görsel.

Yönetmen yağmurla bize birçok şey anlatır. Yağmurla beraber Kim ailesi fertleri çıktıkları konumdan aşağı doğru sürüklenir hatta kanalizasyona kadar inerler. Yağmur suları Park ailesindeki Parazitleri temizler. Kim ailesi yağmurdan perişan haldeyken Park ailesinin küçük çocuğu su geçirmez çadırında hiçbir şey yokmuş gibi oynamaya devam eder. Zenginlik çoğu olayda olduğu gibi burada da Park ailesine şemsiye olur.

Filmde başkası yerine değil kendi kazanarak işe başlayan Kim ailesinin kızlarının ölmesi de Liyakat teriminin günümüzde aldığı ödüldür.

Parasite geçtiğimiz yılın en çok konuşulan metaforlar üretilen üzerine uzun uzun konuşmalar yapılan filmlerinden biridir. Yazımı okunabilir kılmak için ben kısa kesmiş olsam da sizlerde yorumlarınızla bana katılabilirsiniz. Oscar ödülleri aday filmleri için ödül törenine kadar sitemizde incelemeler bulabilirsiniz. Unutmayın para sizi değil siz parayı yönetin.

Bu yazımızda Parasite Film Eleştirisi ve İncelemesi üzerine durduk. Sitemizde diğer oscar adayları hakkındaki yazılarımızı okuyabilirsiniz. İyi seyirler.

Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir