1. Ana Sayfa
  2. İncelemeler
  3. Rise Of Empires Ottoman Dizi Eleştirisi ve İncelemesi

Rise Of Empires Ottoman Dizi Eleştirisi ve İncelemesi

featured

Rise Of Empires Ottoman Dizi Eleştirisi ve İncelemesi yazımıza hoşgeldiniz. Ben yapımdan pek memnun kalmadım. Umarım gelecek sezonları daha güzel olur. İyi okumalar.

Sezarın Hakkı Sezara

Rise of Empires: Ottoman yayınlandı. Belgesel-Dizi türünde olan yapım ortalama 45 er dakikalık 6 bölümden oluşuyor. Tanınmış Türk oyuncuları bünyesinde barındıran yapımda gerek tarihsel gerek kurgusal birçok olay yaşanmaktadır. Yapım İstanbul’un Fethi merkezinde Fatih Sultan Mehmed in yaşantısına ait flashbacklerle ilerliyor. Aralarda çıkan bilirkişiler bazı sahnelerde bize çeşitli bilgiler vererek yapım ilerliyor. Fakat yapımda geçen olayların çoğu gerçeklikten uzak.

Öncelikle bunun uluslararası bir yapım olduğunu ve çeşitli maddi beklentilerle oluşturulduğunu unutmayalım. Netflix gibi milyonlarca üyesi olan bu platformda Osmanlı konulu bir yapım izlemek aslında güzel bir başarım. Fakat dizi uluslararası seyirciyi tatmin etme çabasına fazlasıyla girmiş. Avrupalı ünlü kumandanların isimleri sürekli dizide geçiyor ve Fatih’in dilinden düşmüyor. Fatih dönemin en bilge kişilerinden biriydi. Okumalar yapar, çeşitli dilleri ana dili seviyesinde konuşabilir, bilim ve sanatla ilgilenirdi. Elbette okuduğu efsanelerden etkilenmiş olabilir fakat sayıklama seviyesinde bunu yapması dizinin uluslararası platformda seyirci kazanma çalışmasından başka bir şey değildir.

Rise Of Empires Ottoman Dizi Eleştirisi ve İncelemesi birinci görsel

Fatih Sultan Mehmed

Fatih yapımda ; inatçı,kibirli,çeşitli taktik disiplinlerden uzak ve yönetim konusunda başarısız bir şekilde tasvir ediliyor. Bu durum beni aşırı derecede rahatsız etti. Bu tasvirler yapılırken yapımın diğer kısımlarında ortaya çıkan bilirkişi anlatımı bu sahnelerde kullanılmıyor. Kendileri de bu tasvirleri destekleyecek bir bilirkişi bulamamış.

Giovanni Giustiniani

Bir diğer yanda Giovanni Giustiniani denen faktör var. Kendisini biz İstanbul Fethi sırasında savunmadan sorumlu Ceneviz’li bir komutan olarak tanımaktayız. Fakat kendisi herkesin bildiği gibi başarısız olmuş şehir Osmanlı komutasına geçmiştir ama yapımda Giovanni Giustiniani adeta Ares (Yunan Savaş Tanrısı) in yeryüzü şubesi adeta bir Leonidas (Sparta’lı Komutan) gibi tasvir ediliyor. Kendisi bilge,savunma konusunda taktiksel zeka, kılıç savaşında 100 askere bedel,bir kılıç darbesiyle 5 kişiyi kıyma gibi doğrayan ve dizideki tabirle yanındaki 10-15 askerle beraber adeta bir tank. Hepimize öğretilen tarih hakkında çeşitli sorunlar olabilir bu konunun yeri burası değil fakat bu Cenevizli komutan tasvirleri de tamamiyle uluslararası düzeyde izleyici çekme çabasından başka bir çaba değil.

Dikkat ederseniz internet tabanlı yayın yapan platformların yapımlarında neredeyse oyuncu havuzu aynı. Fatih Sultan Mehmed rolündeki Cem Yiğit Üzümoğlu gayet akıcı ingilizcesi ve güzel oyunculuğuyla göz dolduruyor. Fakat Fatih Sultan Mehmed Rolünü oynaması bile oyuncuyu başrol yapamamış. Hangi menajerlik şirketiyle çalışıyorsan rolünün ekranda yayınlanma süresi o seviyede artıyor. Birkan Sokullu dizide nara atmaktan başka bir şey yapmasa da sürekli gözler önünde diğer tarafta sağdan soldan çıkan ve padişaha hemen ulaşabilen Tuba Büyüküstün sürekli gözler önünde. Bu isimlerin popüler Türk oyuncular olması rollerinin önüne geçerek ekranda daha çok kalmalarını sağlamış.

Rise Of Empires Ottoman Dizi Eleştirisi ve İncelemesi ikinci görsel

Dizi/belgesel karışık olan bu yapım sürekli tekrar görüntüler bir dizi top atışı, bir ağaç kesimi, boğaza çekilen çelik halat görüntüsü vb. gibi görüntüleri tekrar tekrar kullanarak yeni hiçbir şey sunmadan tamamiyle anlatıcının söylemleriyle devam ediyor. Daha fazla şeyler söylemek isterdim yaklaşık bir sayfa not aldım fakat bu yapım için daha da yer işgal etmek istemiyorum.

Netflix platformunda Osmanlı görmek güzel bir şey olsa da bu belgesel/dizi olmamış. Daha da üzücü olan yapımın Türk bir yapım şirketi tarafından yapılması ona rağmen bu halde sunulması. Gereksiz uzun sahneleri, tarihsel gerçeklikten uzak senaryosu, tekrarlanan efektleriyle bu yapım olmamış.

Rise Of Empires Ottoman Dizi Eleştirisi ve İncelemesi yazımızın sonuna geldik. Siz de izleyin siz de eleştirin ve bir daha böyle bir işe kalkışamasınlar. İyi seyirler.

Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    Yorum Yap