1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. İzlemenizi Tavsiye Ettiğimiz 5 Anime

İzlemenizi Tavsiye Ettiğimiz 5 Anime

featured

Bu yazımızda editörümüz tarafından izlemenizi tavsiye ettiğimiz 5 anime yapımına yer verdik iyi okumalar.

Attack On Titan

Attack On Titan

Devler uzundur, zekaları yoktur, insanları yerler ve en kötüsü de bunu karınlarını doyurmak için değil de zevk için yaparlar. … Genç delikanlı Eren ve üvey kız kardeşi Mikasa, büyük bir dev tarafından şehrin duvarlarının yıkılışına tanık olurlar. Hikaye shounen yani çocuk fantastik kitlesini hedef alan bir seri olsada içinde barındırdığı kan, vahşet vb şeylerle kesinlikle çok gerçekçi ve olgun bi hal alıyo. Tartışmaya çok açık bir hikaye olduğundan bu distopya evreni hakkında siyasi, felsefik, psikoloji her yönden düşünüp tartışma ihtiyacı duyuyoruz ve verdiği aksiyonla kesinlikle izlenmeye değer.

Howl's Moving Castle

Howl’s Moving Castle

Sophie, kendine güveni olmayan bir genç kızdır. Haksız yere Kötülükler Cadısı’nın hışmına uğrayarak ihtiyar bir kadına dönüştürülür. Bu durumdan kurtulmak isteyen Sophie büyüyü bozacak birisini aramak üzere yola düşer. Bu arada yolda karşılaştığı bir korkuluk da ona eşlik eder. Bir süre sonra karşısına çıkan garip bir makine görünümündeki hareketli yapıdan içeri girer. Bu, Howl adlı genç ve yakışıklı bir büyücünün şatosudur.

Burada temizlikçi olarak çalışmaya başlar. Şato’yu yürüten ve Howl ile aralarında önemli bir sır olan ateş cini Calcifer ve Howl’un yardımcısı küçük Markl ile arkadaşlık kurar. Bu sırada komşu ülkeyle büyük ve acımasız bir savaş sürmekte ve Howl bu savaştaki yıkımı önlemeye çalışmaktadır. Ghiblinin en iyi filmlerinden biri ve kesinlikle izlenmeye değer. İçinde bir çok ders barındırıyor, özellikle Howl’un karakter gelişimi ve dünyaya değer vermeyi öğrenmesi, Sophienin kendini sevmeye başlaması gibi çoğaltılabilicek örneklerle en izlenilesi filmlerden. Animasyonlar ise harika ve hikayenin orjinalliği sayesinde herşey akılda kalıcı.

Koe no Katachi

Koe no Katachi

Shōya, sağır bir kız olan Shōko’ya başka okula transfer olmasına sebep olacak kadar zorbalık eder. Bunun sonucunda kendisini hiçbir arkadaşı olmayan ve gelecek için planları olmayan biri olarak zorbalığa uğrarken bulur. Özellikle günümüzde gerçekleşen zorbalık ve sosyal problemlere değinen bu animede kesinlikle herkes okul yıllarından birşey bulucak. Çünkü 3 perspektivden bakan bir anime filmi. Hem zorbanın karakterini, hem zorbalığa uğrayanın karakterini hem de bunların hiçbirine karışmamış olanın karakterini görüyoruz. Ana karakter klasiğin tam aksine iyi biri değil, kötü olarak başlayıp sonradan nasıl iyiye dönüştüğünü seyrediyoruz. Duygusal ve beklenmedik sahneleri de kesinlikle ekrana kilitliyor.

[sc name=”reklamyazi” ]
Naruto

Naruto

Serinin odağı olan olaylardan on iki yıl önce, dokuz kuyruklu şeytan tilki Kyuubi Konohagakure’ye (Gizli Yaprak Köyü) saldırmıştı. Kuyruklarından birini salladığında tsunamiye neden olabilecek kadar güçlü bir şeytandı ve dağları dümdüz etmişti. Kaosu arttırdı ve birçok insan katletti ta ki Yaprak Köyü’nün lideri Dördüncü Hokage, yeni doğmuş bir bebeğin içine, kendi hayatını feda ederek, şeytanı mühürleyinceye kadar. Bu çocuğun adı Naruto Uzumaki idi. Seri 90lardan beri bi klasik haline gelen dünyaca bilinen ve shounen serilerin kemiği diyebileceğimiz bir seri. Bir çok karakteri ve gelişimi içinde barındırıyor. Özellikle 800+bölümüyle uzun seri sevenler bayılıcaktır. İyinin kötüye, kötünün iyiye dönüşmesini, hayallerin nasıl inanarak gerçekleşiceğini anlatan bu seriden kimsenin ders çıkarmadan ayrılması mümkün değil.

Violet Evergarden

Violet Evergarden

Seri, Oto anı oyuncakları adı verilen kişilerin konuşmalarını ve duygularını kaydeden kişilerin etrafında dönmektedir. İlk olarak Dr. Orlando tarafından kör eşini mutlu etmek için yapılmış olup çalışma mekanizması öğrenildikten sonra şirketler tarafından halka satılırlar. Zamanla çeşitli gruplar otomatik anı oyuncaklarına askeri operasyonlarda kullanılabilecek fonksiyonlar da yükler. Serinin ana karakteri Violet Evergarden da bu oyuncaklardan birisidir. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Violet, hızla en popüler oto anı oyuncağı haline gelir.

Violet duygularını kaybetmiş ve sevgi sözcüğünün ne olduğunu tam kavrayamayan biridir, hisseden ama farkında olamayan. Sevginin, acının ve diğer duyguların anlamını nasıl öğrendiğini izlediğimiz seri her bölümde farklı bir konu ele alıyor. Bu yüzden asla sıkıcı olmuyor. Animasyonları Kyoto Animation gibi efsane bir stüdyodan çıktığından dolayı da çok övgü hak ediyor. Violet ve onun duygusal gelişimini anlatan bu seri bir bölümde değilde diğer bölümde mutlaka insanların kendilerini bulucağı bir anime serisi.

İzlemenizi tavsiye ettiğimiz 5 anime yapımı yazımızın sonuna geldik. Bu tarz listeleri elimizden geldiğince paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    <strong>Öğrenci</strong> ve bazen manga vb. için çeviri yapıyorum

    Yorum Yap