1. Ana Sayfa
 2. İncelemeler
 3. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Film Eleştirisi

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Film Eleştirisi

featured

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Estetik İncelemesi

Bu yazımızda Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Film Eleştirisi konusu üzerinde durduk. Filmi estetik açıdan inceledik.

Estetik, felsefî bir disiplindir ve konusu sanat; daha açıkçası güzel sanatlardır. Estetik, Grekçe bir sözcüktür ve “duyum bilimi”, “duygu bilimi” anlamlarında kullanılmıştır. Ancak bu anlam estetik kavramını doyurucu değildir, çünkü estetik, günümüzde “sanat felsefesi” ya da “güzel sanat felsefesi” anlamında kullanılmaktadır.

Film 14.yy da geçer. Film bir hiciv filmidir. Filmde Arap geleneklerinin din zannedilmesi konusu arka planda işlenmektedir. Epik ve episodik bir anlatı vardır.

Bizde bugün filmimizi doğu estetiğine göre inceleyeceğiz. İsterseniz madde madde sıralayalım.

 • Filmde gölgelerden yararlanılmıştır. Tıpkı doğu estetiğinde yer alan gölge oyunları tarzında bir anlatı vardır.
 • Batı estetiğinde neden-sonuç ilişkisi varken doğu estetiğinde olağanüstü bir şekilde olay değişebilir ve bu değişiklik sıradan karşılanır. Filmimizde de Karagöz’ün gelen eşkiyaları süper güçleri varmış gibi defetmesi bu duruma örnektir.
 • Filmde doğu estetiğinde olduğu gibi epik bir anlatı vardır.
 • Filmimizde sınıfsal ayrım dildedir. Hacivat ve Karagöz bu ayrımı atışmalarında söylemlerinde kullanır.
 • Karagöz saflığı temizliği temsil ederken Hacivat her durumda laf üretebilen kıvrak zekayı temsil eder.
 • Film çekilirken aydınlatma olarak güneş ve ay ışığı taklit edilmiş hatta set kandil yağları ile aydınlatılmıştır. Doğal ışığın kullanılmadığı zamanlarda ışığın taklit edilmesi doğu estetiğine bir örnektir.
 • Kronolojik olarak o zamanda olmamış olaylar kullanılmıştır. Bu duruma anakronik anlatı denilmektedir. Örnek verecek olursak iskender yemeğini ve kaplumbağa terbiyecisi tablosunu verebiliriz.
 • Doğu estetiğinin en önemli özelliklerinden biride dans eden şarkı söyleyen karakterlerdir. Bu karakterler filmde bolca kullanılmıştır.
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Eleştirisi ve incelemesi

Filmimiz bu çıkarımlara bakarsak tam bir doğu estetiği ürünüdür. Yönetmen bu felsefeyi filmine çok güzel yedirmiştir. Filmi mutlaka izlemelisiniz. Şimdiden iyi seyirler.

Umarım Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Film Eleştirisi yazımız hoşunuza gider ve filme bir şans verip izlersiniz. Şimdiden iyi seyirler.

Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Yorum Yap