1. Ana Sayfa
 2. İncelemeler
 3. BİPOLAR (2014)

BİPOLAR (2014)

featured

Merhabalar bu yazımızda Bipolar(Bozukluk) filmi incelemesi yapacağız.

Çekingen bir adam olan Harry Poole, aynı zamanda bipolar bozukluk hastalığıyla mücadele etmektedir. Bu hastalığa mucizevi bir çözüm bulduğunu iddia eden Dr. Lanyon’ın kliniğine gönüllü olarak yatar ve bu ilacı kullanmaya başlar. 24 saat kameralarla takip edilen Harry’nin durumu ilk başlarda düzelme eğilimi gösterir.

Ancak yavaş yavaş kişiliğindeki değişim onu esir alır ve “Edward Grey” doğar, agresif, cesur ve kadınlara karşı kışkırtıcı bir adama dönüşür. Doktor tedavinin yan etkilerinin kötü olduğunu gözlemler. Bu yüzden tedaviyi yarıda keser. Ancak Harry bu duruma çok üzülür ve sinirlenir, eski haline dönmek istemiyordur. Klinikteki hemşire giderken bir hediye verir. Hediyenin haplar olduğunu görünce çok sevinir ve evde kendini kameraya kaydetmeye başlar.


İlk başlarda çekingenliği gider ve özgüveni artar. Daha sonrasında kızlara karşı saygısız ve kaba olmaya başlar. Hemşireyle görüşmeye devam eder. Aynı zamanda abisinden malzeme alan kızla da görüşür. Kızın erkek arkadaşı duruma sinirlenir ve Harry’i dövmeye gelir. Harry’nin içindeki canavar tamamen dışarı çıkar ve onu öldüresiye döver.


Kızla sevgili olur, kızın arkadaşları çok endişelenir çünkü dışarı çıkmasına izin vermez. Görüntülü konuşmalarda vücudundaki morlukları görürler.
Bir gün evlenme teklifi eder der ki ‘’ yüzüğü çıkarırsan seni öldürürüm.’’ Kız da korkusundan kabul eder.


Hemşire kız Harry’de ki agresif değişikliğe artık tahammül edemez. Harry daha fazla hap istediğini söyleyince hemşire kız o verdiklerinin hap değil şeker olduğunu, doktorun vermesini istediğini söyler. Harry çok sinirlenir fakat kıza evlenme teklifi eder tam o sırada zil çalar ve sevgilisi gelir. Yüzüğü atar artık korkmadığını söyler. Hemşire kız sinirle evden gider. Gidince Harry sevgilisini öldürür.


Doktor’a çok sinirlenen Harry onu eve davet eder. Gelince boğarak bayıltır ve sandalyeye bağlar. İlaç yerine şekerle deney yaptığı için hesap sorar. En sonunda bir asitle doktoru delirterek doktorun intihar etmesini sağlar.

Yorum:

Bipolar filmi gerçekten çok ilginçti. Öyle çekingen bir çocuğun içinden resmen canavar doğdu. Filmde abartılar da oldu sinirlendiklerini öldürmesi falan ama genel olarak çok güzel sıkılmadan izlenecek bir filmdi. Anladığım kadarıyla doktorun deney olarak kliniğe yatırdıklarına en başından beri hap yerine şeker yutturuyordu. Fakat kesinlikle işe yarayacak tedavi diyerek zihnen iyileşmelerini sağladı. Hemşire kızın o kadar ters davranmasına rağmen hala görüşmesi de ayrı bir muammaydı.
Yaptığı cinayetlerden sonra kameranın karşısında dans ederek doktora beni sen böyle yaptın demeleri filme bir komiklik katmış.

Fazla bilinmemesi sebebiyle tamamen şansa bulduğum ve çok beğendiğim bir film. Keşke biraz daha uzun olsaydı.

Bu yazımızda Bipolar(Bozukluk) filmini incelemedik. Başka yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın.

Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  <strong>Okur</strong> - <em>Yazar</em>

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. 4 sene önce

   Daha önce izlememiştim ama tavsiyeniz ve güzel yorumladığınız için eve gidince hemen izleyeceğim bakalım beklediğimiz gibi çıkacak mı :)

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir