Psikolojik Rahatsızlıkları Konu Edinen Filmler

curtain-1275200_1280

Merhabalar. Bugün sizlere Psikolojik rahatsızlıkları konu edinen filmleri listeledik.

1-Guguk Kuşu:

Akıl hastanesinde geçen bir filmdir. Ranple P.McMurphy ağzı çok iyi laf yapan bir mahkumdur. Deli numarası yaparak kendini akıl hastanesine aldırır. Ve oradakilerin aslında ne kadar akıllı olduklarını görür ve onları cesaretlendirir.

2- The Machinist

Uzun zamandır uykusuzluk problemi çeken Trevor Reznik zamanla çok kilo verir ve işe konsantre olmakta zorlanır. Filmin sonlarına doğru yaptığı bir hata yüzünden vicdan azabından uyuyamadığını anlıyoruz. Kendine gelince polise teslim olur.

3-Zindan Adası

Başrolünde Leanordo Di Caprio’nun oynadığı filmdir.Zindan Adası filminde Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmesi ve esrarengiz olaylar aktarılıyor. Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokacak, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar zorlanacaktır.

4-İçinde Yaşadığım Deri:

Harika bir psikolojik gerilim filmi. Karısını arabada çıkan bir yangından sonra kaybeden plastik cerrahın kızının başına tecavüz olayı gelmesinden sonra intiharı üzerine bir yapay deri çalışması başlatır. Öyle çok ters köşe yaratıyor ki her anını heyecanla seyredebilirsiniz.

5-Yüksek Tansiyon:

Alex ve Marie sınavlarına iyi çalışmak için Marie’nin ailesinin kaldığı ıssız bir eve giderler. Gece gelen psikopat bir katil evdeki herkesi sırayla öldürür. Hayatta kalan Alex, Marie’ye yardım etmek için uğraşır. Ama filmin sonunda yine bir ters köşe oluyorsunuz. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

6-Mary and Max

Animasyon olarak yapılmış olan herkesin izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Avustralya Melbourne’da yaşayan 8 yaşındaki Mary ile Amerika Manhattan’da yaşayan 45 yaşındaki Max’in 20 yıl süren mektup arkadaşlığını konu alan bir film. Filmde yalnızlık, depresyon, sosyal fobi her konudan ele alınmıştır.

7-Gizli Pencere

Gerilim romanlarıyla ünlenen başarılı bir yazar olan Mort Rainey karısı Amy’nin kendisini aldattığını gördüğünde büyük bir psikolojik yıkıma uğrar. Karısından boşanan ve aynı zamanda ‘yazar tıkanıklığı’ sorunuyla karşılaşan Rainey, hem yeni kitabı üzerine çalışabilmek hem de zor zamanları atlatabilmek için New York’un ıssız bölgelerinden birine, Tashmore gölünde bir kulübeye yerleşir. Bir gün kapısını çalan John Shooter isimli esrarengiz adam, Rainey’i kendi hikayesini çalmakla suçlar. Başta adamı dikkate almayan Rainey zamanla olayın büyüklüğünün ve tehlikesinin farkına varır. Sonunda yine çok şaşırılacak bir film olduğunu söyleyebilirim.

8- The Tenant-Kiracı

1976 yapımı olan filmde Trelkovsky, Paris’te yeni bir apartmana taşınır. Kiraladığı dairede kendisinden önce oturmakta olan kiracı Simone, intihara kalkışıp camdan atlamıştır ve komadadır.

Simone’yi hastanede ziyaret eden Trelkovsky, kız ölünce onu takıntı haline getirir. Bir süre sonra halüsinasyonlar görmeye başlar. Kendini yavaş yavaş önceki kiracısının sürüklendiği intiharın eşiğinde bulmaya başlar.

9-The Three Faces- Eve

Çoklu kişilik bozukluğunu konu alan filmdir.Bu rahatsızlığın ilk vakasını işleniyor. Eve’nin zaman zaman unutkanlığı kocasına ilginç gelince bir psikoloğa götürür. Psikoloğun yanındayken öbür kişiliği ortaya çıkınca psikolog çok şaşırır ve başka profesörden yardım ister. Bir süreliğine hastaneye yatırılan Eve çıktıktan sonra öbür kişiliği daha fazla dışarı çıkmaya başlar ve doktorları çok zorlar.

10-Umut Işığım

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano , yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır.Karısının aldatmasından sonra ruh hali tamamen patlar ve ardından mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Çıktıktan sonra hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evine geri yerleşen Pat’in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Vicky’yi bu sayede geri kazanmaktır.

Fakat durum Pat için sandığından daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır…

Psikolojik rahatsızlıkları konu edinen filmleri sizler için listeledik. Şimdilik hoşçakalın.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version