1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Marvel Sinematik Evreni Dosyası: Faz 3

Marvel Sinematik Evreni Dosyası: Faz 3

featured

Geldik şuana kadar yayınlanmış olan son kısım olan üçüncü faza. Bu fazla beraber sinematik evren planlamalara göre genişleyerek fakat daha az filmle devam edicek. Disney Plus ile birlikte bu evrene dizilerde dahil edilecek. Şimdilik bizde sizler kadar sadece açıklamalar kadarını biliyoruz. Önümüzdeki günler ne getirir bilemeyiz.

*Fragmanlar için resmin üzerine tıklayınız.

1-)Captan America :CIVIL WAR(2016) (IMDB:7.8)

Evet gelelim Batman v Superman filminin Marvel versiyonuna..

İzlenmesi gereken filmlerin başında gelmektedir.Çünkü yeni karakterler,yeni maceralar, hüzünler ,ihanetler … Yine hepsinin bir arada olduğu ve muazzam duyguların bize yaşatıldığı, hatta ve hatta fikir ayrılıklarının dahi gerçekmiş gibi yaşandığı muazzam bir yapıt ile karşınızdayım.Gerçi çizgi romana göre gitseler daha iyi olurdu ama neyse karıştırmayalım orasını .

Filmin konusu aslında Sokovia olayından sonra gerçekleşen fikir ayrılıklarının , filmin başında da olan Nijerya’daki gerçekleştirdikleri operasyonda büyük bir patlamanında  Avengers’a yüklenmesi ve sonra dünyanın bir anda Avengers’ın varlığını ve yararlılığını tartışmasıyla daha da alevlenmesini sağlamıştır.Bu sırada Bakan’ın elinde gelen anlaşma ile  kahramanların emir altında çalışacağı ve bağlı oldukları kurum izin vermeden nefes dahi almalarına izin vermeyeceği söylenince kahramanlarımızın görüş ayrılıkları nirvaya ulaşmaktadır.Tony Stark ve Steve Rogers’ın başını çektikleri gruplaşmanın tam olarak başladığı yer burasıdır.

Bundan sonra anlatacağım herşeyi izlemeden geçmenizi istemem . O yüzden burada kesiyorum ve bu süperkahraman cümbüşünü izlemeniz için yazımı burada bitiriyorum arkadaşlar.İyi seyirler . ^^

2-)Doctor Strange (2016) (IMDB:7.5)

Vee şimdide karşımızda büyünün efendisi, dokturumuz (Bi Kutsi Değil ama) Doctor Strange .. Çizgi roman severlerin yakından tanıdığı Stephen Strange’de böylelikle beyaz perdeye yeni uyarlanıp , takımımıza katılan karakterlerimizden oldu.

Özellikle gelecek fazlarda adını sıkça duyacağımız Doctor Strange için, potansiyeli çok yüksek diyebilirim kesinlikle.Wanda’nın akıbeti belli olmadığından Sinematik Evrenin Avengers’ında bir tane büyü ustasının olması kesinlikle çok iyi bir adım olmuştur.

Gelelim filmimize..Görsel olarak kesinlikle çok başarılı . Kendinizi rahatça bırakıp sürükleyici bir aksiyon istiyorsanız kesinlikle başarılı. Lakin , filmin oldukça büyük boşluklar barındırdığını da söyleyebilirim. Geçirdiği kaza sonucu tek isteği ellerini iyileştirmek olan ve büyü öğrenmek olan bencil ve kibirli Strange , tek bir sahne ile birlikte bir anda kimlik değiştiriyor ve filmin geri kalanını öyle devam ediyor. Çok fazla duygu geçişi ve daralması filmde mevcut açıkcası. “Bu ne saçmalıyo “ dediğinizi duyuyorum ama filmi izlediğinizde bazı şeylerin çok hızlı veya çok yavaş geçtiğini anlayacaksınız . Neyse uzatmadan film genel olarak başarılı bir film ve izlemeden geçmeyin .İyi seyirler . ^^

3-Galaksinin Koruyucuları 2 (2017) (IMDB:7.7)

İlk filmin risk alınarak büyük bir bütçeyle çekilmesi ve başarılı olması , yapımcıları hemen ikinci filmin senaryosunu düşündürmeye başladığını görebiliyoruz.ilkinden üç yıl sonra vizyona giren bu film ise en az ilki kadar beğenilmesi ileride Marvel Evreninde büyük roller oynayacaklarının işareti gibi resmen.Sizde öyle hissetmediniz mi ?

Madem hemen bir film çekmişler bizde arayı soğutmadan bir devam filmi daha koyalım dedik buraya.İnfinity War’a kadar bir daha göremeyeceğimiz bu beşlinin ikinci filmiyle merhaba diyoruz.

Serinin ikinci filminde bu sıradışı birlikteliğin daha organize ve daha uyumlu bir hale geldiğini görüyoruz. Birlikte hareket eden bu birliktelik evrenin uzak noktalarına yolculuk yaparken bir yandan da galaksiyi korumak amacıyla farklı maceraların oluşmasına sebep olduğunu görüyoruz.Bu maceraların Star-Lord’un gizemli geçmişinin aydınlatılması ve eski düşmanların yeni müttefikler olması sebebiyle önemli olduğunu belirtmek isterim.
Spoiler vermeden bitirdiğimi düşünüyorum yazımı ve gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz . İyi seyirler . ^^

4-) Örümcek Adam : Eve Dönüş (2017) (IMDB:7.5)

Evet gelelim mahallemizin sevimli dostu Örümcek Adama.İtiraf edin hepimiz küçükken Örümcek Adam olmak istemişizdir. Cool karakter be abii.

Civil War’da karşımıza çıkan ve Tony Stark’ın yanında savaşın , savaşta süpriz faktör olarak görmüştük. Yine aynı filmde Tony yeni bir kostüm vereceğini söylemiş ve nitekim o kostümü kısa sürede olsa filmde izletme fırsatımız olmuştu.Ve savaştan sonra mahallesine dönmüştü.İşte film tam buradan sonra başlıyooor..

Yeni karakter , yeni hikaye,yeni kostüm ile Örümcek Adam serisine bir film daha ekleyen bu film gerçekten beğenileri hakediyor.Lakin ;
Örümcek adamı liseli bir ergen gibi göstermek ve sanki Örümcek adam değil de Iron Man’ı izliyor gibi durumlar filmin kesinlikle eksi yönleridir.Peter Parker, örümcek ısırmadan önce de çok üstün bir zekaya sahip bir çocuktu zaten.Onu Iron Man’ın stajeri gibi göstermek hoş olmamış açıkcası.Ve yeni kankası Ned’in sürekli Örümcek adamı yönetmesi kesinlikle benim gibi çizgi roman severlerin sevmeyeceği bi davranıştır.

Neyse bu kadar yorum yeter.Filmin oyuncularının aktörlüğü ve ünlü bir karakter olan Örümcek Adam filmi izletmeye fazlasıyla yetmiş gözüküyor.Eksi yönleri olmasa 8.5 dan aşağı not almayacağını söyleyerek yazımı bitiriyorum . İyi seyirler :)

5-Thor Ragnarok (2017) (IMDB:7.9)

Avengers:Infinity War’dan önce Marvel Sinematik Evreninin Dünya dışında geçen son filmi Thor:Ragnarok’a hoşgeldiniz . :)

Marvel Sinematik Evreni boyunca Thor’un solo filmleri diğer filmlere göre sönük kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.Hatta izleyicinin Thor ve Loki’ye olan sempatisinin arttığı filmler genellikle Avengers ve Avengers:Ultron olduğunu bile söyleyebiliriz.Her ne kadar senaryo biraz yavanda olsa ilk iki solo Thor filmi Asgard’ı ve diğer diyarları tanıyıp Marvel Sinematik Evrenini Dünya’nın ötesine taşımak ve izeyiciyi Dünya dışı filmlere hazırlamak için oldukça müsait ortam hazırladı.

Filmin konusu ise İskandinav Mitolojisinde geçen Ragnarok yani kıyamet .

Thor ve Loki’nin tatlı tatlı atışmalarıyla beraber geçen sahnelerden sonra ikili babaları yani Odin’i aramak için dünyaya geliyor ve Doctor Strange ile tanışıyorlar.Doctor’un da solo filminden sonra ne denli geliştiğini bu filmde açık ve net görüyoruz..

Ve filmin kötü karakteri Thor ve Loki’nin ablası olan Hela ortaya çıkıyor.Mjolniride kırmasıyla ne denli güçlü bi düşmanla karşı karşıya olduğumuzu gösteren sahnelerden sonra filmin asıl amacı olan Thor’un karakter gelişimini görmeye yavaş yavaş başlıyoruz. Hulk,Loki,Valkyrie ve Thor’dan oluşan ekibin Hela’ya ve Ragnorak’a karşı gösterdiği takım çalışmasını kesinlikle iizlemelisiniz.. İyi seyirler . ^^

6-)Black Panter (2018) (IMDB:7.4)

İlk kez Civil War filminde BM binasının bombalanması sırasında görülmüştü.Ve bu olaydan sorumlu olduğunu düşündüğü Kış Askeri yani Bucky Barnes’in peşine düşmüştü.Bu filmde ise büyük kara kedimizin ülkesi olan Wakanda’ya döüşünden sonra olanlar anlatılıyor.

Nijerya ormanlarının arasında gizli,teknolojik olarak dünyanın en gelişmiş şehriyle tanışın: WAKANDA. Bu gizli şehrin gücü üzerine kurulu olan vibyanyum yataklarından gelmektedir.Vibranyum ise Marvel Evreninin en güçlü maddelerinden biridir ve silah,zırh yapımında muazzam güçlere sahip olunmasını sağlar.Filmin başında vibranyumun ve oradaki halkların hikayesi anlatılıyor.

Sonuç olarak karizmatik karakter olan Black Panter Marvel evreninin en önemli olaylarına ve muazzam sahnelere sahip olması ve olacağı için çok önemli filmlerimizin başında yer almayı hakediyor.Filmin hikayesinin sürükleyici ve akıcı olması filmi bi solukta bitirmenize olanak sağlamaktadır.Şimdiden iyi seyirler .^^
Haa bu arada WAKANDA FOREVER ^^

7-Avengers:Infinity War (2018)(IMDB:8.5)

Yok yok ağlamıyorum arkadaşlar , toz kaçtı sadece .. Ne olacak yani MCU’nun son filmlerine geldiysek…Ne olacak yani bir daha bazı karakterleri izleyemeyeceksek Evet son iki part son iki . Avengers:Infinity War ve Avengers:Endgame.Koskoca film serisinin sonuna bu iki part ile veda edeceğiz.

Bu filmde güçlü ve kuvvetli Titan Thanos’a karşı verdiği savaşı nefessiz izleyebilmeniz için herkes ellerinden geleni sonuna kadar yapmış diyebilirim.Çoğu sahnesini nefessiz izlediğiniz,bazı sahnelerinde duygulandığınız,adeta ordaki savaşı yaşadığınız bir film ile karşınızdayız ..

Infinity War direk olarak başladığı aksiyonu filmin sonuna kadar kesinlikle bırakmıyor.Thor Ragnarok’un bıraktığı yerden başlayan film bizleri Thanos ve ekibi Black Order ile selamlıyor.

Filmin başından sonuna kadar standart MCU filmlerindeki gibi bir komedi ve aksiyon karmasını doruklarına kadar yaşatıyorlar gerçektende.40 yıllık sitcomları aratmayacak derecede komikliklerin bulunduğu sahnelerde olsa filmin havasını kesinlikle bozmuyor ve cıvıklaştırmıyor. Fiilmin çok beğenilmesinin ana sebeplerinden biriside kesinlikle bu.Savaşta olunmasına rağmen güldürebilmeyi de çok güzel başarıyor bu film.

Sinema sanatının en ince ayrıntısını dahi kullanarak çekilen bir filmden bahsediyoruz.Mükemmel ötesi filmler,efektler,harika savaş sahneleri,takım olmanın verdiği o huzur ve güven ortamı ve bütün karakterlerin tek bir filmde olması da gerçekten efsane bir film ile karşı karşıya bırakıyor bizleri .Ve son sahnenin akıllara kazınan o epikliğiyle birlkte bitmesi de insanın beynini yakarak salondan ayrılmasına sebebiyet veriyor kesinlikle.

Karakter gelişimlerinin çok güzel işlendiği , bazı karakterlerin inanılmaz power-up almaları ve ön plana çıkmasıyla harikulade bir film.Ve şunuda eklemek istiyorum ki bu film tam anlamıyla bir Thanos hayran filmidir. Tekrar ve tekrar izleyiniz ..
Söylemeden geçemeyecem “BRING ME THANOOOOOS”
İyi seyirler . ^^

8-)Ant-Man And The Wasp (2018)(IMDB:7.1)

Öncelikle filmin Civil War’dan tam olarak iki yıl sonrasını konu aldığını belirtmeden geçmeyelim. Bildiğiniz üzere Ant-Man, Civil War’da Captain America’nın yanında boy göstermiş ve Team Iron-Man ekibine karşı savaş vermişti. Ancak orada yakayı ele veren Scott Lang, hükümet tarafından hapis cezasına çarptırılmış ardından bunu ev hapsine çevirtmiş durumda. Bu uzlaşmaya gitmesinin tek sebebi de tabii ki biricik kızı Cassie.

Civil War’da yaşanan olaylar sonucunda bu durumdan etkilenen sadece Scott Lang değil. Hank Pym ve Hope Van Dyne (Wasp)’de Ant-Man yüzünden evlerinden olmuş ve hükümet tarafından aranan birer suçlu durumuna düşmüşler. Bu neticede Hank Pym ve Scott’un arası anlayacağınız üzere biraz bozuk.Kahramanlarımızı yeniden bir araya getiren Janet Van Dyne’ı quantum aleminden geri getirme planı oluyor.

Filmin havasının genel olarak komedi unsuru barındırması ve sürükleyicilikten uzaklaşmaması filmi beğenilen bir yapım haline getiriyor kesinlikle.Endgame öncesi de kesinlikle iyi izlenmesi gereken filmlerden biridir.Çünkü Endgame’ye büyük katkı sağlayacak gelişmeler olacağınında birazcık spoilerını vereyim sizlere. İyi seyirler. ^^

9-)Captain Marvel (2019)(IMDB:7.1)

Evet gelelim filmin yönetmenlerinin fanı olduğu Kaptan Marvel’a.İlk kozmik güçlere sahip karakterimizde böylelikle beyaz perdeye uyarlanmış oldu.(Thor tek atar bu arada buna…)Yönetmenleri ısrarla en güçlü Avengers dediği bu ablamızın filminin hikaye ve geçmişi aydınnlatma yönünden çok önemli bir film olduğunu kesinlikle belirtmeden geçmeyelim.Özellikle herkesin merak ettiği “Nick Fury’nin gözüne noldu yaa ? “ sorusunun cevaplandığını büyük bir sevinçle sizlere söyleyebilirim arkadaşlar . :) Gerek geçmişi aydınlatma,gerek sonsuzluk taşları ile ilgili hikayesi olsun filmin MCU için önemi büyük .Eski ekibin bir kısmına veda edeceğimiz Endgame ve sonrası için davayı ilerletecek , yeni fazın en önemli karakterlerinden biri olacak bu karakter için söylenecek çok söz var açıkcası.

Infinity War’ın “after-credits” sahnelerinden itibaren eper bir pazarlama yapıldı.İzleyicilerin nirvaya ulaşan merakını giderebilen bir film oldumu derseniz tartışılan bir konu bu halen bile. Filmde işlenen geçmiş , Nick Fury ile olan ilişkisi , yaşanan olaylar ve küçük detaylar ile güzel bir film olabilir .

Filmin bizi 90’lı yıllara götürüyor.Nick Fury’nin ilk zamanlarına,Ajan Coulson’un çaylak olduğu yıllara.Aslında bu filmin bir başlangıç filmi olduğu da ortaya çıkıyor. Avengers fikrinin bu filmde atıldığı gözüküyor. İlk Avengers’ın temelinin bu filmde Captain Marvel ile birlikte gözüktüğü , Tesseract’ın varlığı, farklı uzaylı ırkların görüldüğü detaylarıyla aslında çok detaycı bir film olma özelliğini taşımaktadır.Lakin çoğu kimseler tarafından oyuncuların ruhsuzluğunun eleştirilmesi, bu detayların sönük kalmasına yansıyor. O kadar umut beslenen bu filmin IMDB’den 7.1 gibi yüksek olmayan bir puan alması , izleyicilerin daha farklı şeyler beklediğinin açık kanıtıdır.

Sonuca gelirsek , Endgame öncesi ve sonrası için çok önemli bir karakter haline getirilen Captain Marvel’ın giriş filminin beklentileri sağlayamadığı lakin ilerleyen fazlarda karakter gelişiminin çok fazla gösterileceğinden şüphem yok kesinlikle..Son parttan önce izlenmesi gereken mühim bir filmdir İyi seyirler . ^^

10-Avengers:Endgame(2019) (8.9)

Evet ,evet ağlıyorum , gözüne toz da kaçmadı doğru görüyorsunuz ağlıyorum…
22 filmlik bir maceranın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu yazıda, o heyecanla beklediğimiz, uğruna önceki filmleri defalarca izlediğimiz yapımı anlatma zamanı.

Bugüne kadar gördüğünüz ,22 MCU fimi bu film için çekildi .. Koskoca Sinematik Evren bu filmde toplanıp bu fazı bitirecek arkadaşlar evet evet doğru duydunuz.. Son üç saat bir dakika..Neyse bu kadar ağlamak yeter biraz da filmimize geçelim..

Kabul edelim kii ; sanatsal değerinden bağımsız olarak Marvel Sinematik Evreni sinema tarihinin gördüğü en büyük , en geniş çaplı projelerden biri,belki de en büyüğü.

İlk Iron Man filminden bu yana inşa edilen bu tarihin en dikkat çekici özelliği,tüm bu filmler ve yapımlar ,11 yılda ilmek ilmek ,yavaş yavaş işlenen bu yapıyı daha da kıymetli kılıyor.Hikayenin büyüklüğü ve bu boyutta bir yapımın kurulabilmiş olması prodüksiyonel anlamda ciddi bir başarıyı işaret ediyor .Onca karakterin,gezegenin,ırkların,savaşların hepsinin birbirleriyle bağlantısı oluşturabilmek,bize o heyecanı yaşatabilmek gerçekten büyük bir başarı olduğunu kabul etmek gerekir öncelikle.Öyle yada böyle 11 yıldır anlatılan hikayenin artık “sonuna” gelmiş bulunmaktayız.Yeni fazlara yolculuk yaparken orjinal altılıdan, Iron Man,Black Widow ve Captain America’nın ayrılması her ne kadar izleyenleri kahretse de , devamlılığı süregelen bu hikayenin yeni karakterlere ve yeni hikayelere ulaşabilmesi için gerekli olduğunu da anlaşılabiliyor.

Avengers: Endgame, 3 saatlik süresiyle içimizde adeta bir duygu karmaşası yarattı. O karakterleri son kez görmenin verdiği hüzün, tekrar kavuştuğumuz için yaşadığımız sevinç ve mutluluk, o eski dostları görmenin verdiği rahatlık. Ama en sonunda bir boşluk… Adeta bir hiçlik. Gel gelelim, film hem beklediğim gibi değildi hem de birkaç açıdan daha iyisiydi.

Koca Titan Thanos’un parmak şıklatmasıyla biten Infinity War’dan sonra yükselen beklenti ve artan heyecan iliklerimize işlemiş vaziyette bu yapımın izlenebilirliğini en yüksek seviyeye çıkarmıştır.

Filmin teması taşları geri almak isteyen takımın , taşları zaman yolcuğu yaparak geri almak istemesi ve olanları geriye döndürmek istemeleriyle oluşan hikaye örgüsüdür.

İlk filmde bazı kesimlerce haklı olarak görülen Thanos’un “Snap” hareketinden sonra dünyada bir avuç insan ve kahraman kalmıştır.Tony’nin aile babası olup işlerden çekildiğini görüyoruz.Diğer bir avuç kahramanların ise dünyada ve galakside yardım etme çabalarını sürdükdüklerini izliyoruz.

İnfinity War’da tüyleri diken diken eden sahnelerinden sonra Thanos’u yaralayan lakin dünyayı yoketmesine engel olamayan Thor’u depresif,bağımlı,göbekli ve sakallı gibi saçma bir tasvir üzerinden hareket edilmişcesine paçavra bir halde görüyoruz görüyoruz.

Infınıty War’da sadece dayak yiyen , hiç bir özelliği ve etkisi olmayan Hulk’u bu filmde kafe köşelerinde chat yapan ergenler gibi görüyoruz.Tek özelliği üstün zekası ve gama radyasyonu kalan Hulk’u hangi mantıkla böyle saçma bir hale soktuklarına anlam veremesem de filmin karanlık teması ve aşırı nirvanaya ulaştıracak sahnelerinin yanında sönük kalmasından dolayı sesimi çıkarmıyorum …


Söylenebilecek o kadar olumlu ve olumsuz yorum var ki birini yazsam diğerine yer kalmaz gerçekten de. Bir filmi hem bu kadar iyi hem de bu kadar sıkıntılı yapmaları ..

Endgame’de seyircinin gazını almaya yönelik birçok sahne vardı ama filmde konu yoktu.Her ne kadar olumlu olumsuz yoruma sahip bir film olsa da nefesinizi dahi almanıza izin vermeyen aksiyon,heyecan,bekleyiş dolu bir film ki ; sırf bu bile benim gibi en iyisini isteyen seyircileri bir nebze susturmaya yetiyor.11 yıllık vedayı isterdim ki daha güzel işlenen bir konu olsun lakin , fedakarlıkları , duyguları harikulade işlediklerinden mutlu olarak ayrılıyorum bu vedadan.. Tüyler ürperten söz sahne ile bitiriyorum yazımı .. “I – AM – IRON MAN “
İyi Seyirler ^^

11-)Örümcek Adam:For From Home(2019) (IMDB:7.9)

Captain America yaşlanmış, Thor evrenin öbür tarafında görev almış, Peter Perker’in hâmisi ve akıl hocası Demir Adam, evrenin Thanos ve Snap tarafından alt üst edilen dengesini yeniden kurarken ölmüştür. 16 yaşında bir yeni yetme, Örümcek Adam bile olsa, bütün kahramanlar yok olduğunda , hem aşkını yaşayıp hem büyük bir sorun olduğunda nasıl davranacaktır sorusunun cevabını bu filmde bulacağız gibi geliyor bana.
10 yıl ve 22 filmin ardından, üstelik uzun soluklu müthiş serinin “Avengers: Endgame” gibi bir finalinden sonra, Marvel Sinematik Evreninde acaba anlatılacak özgün öykü kalmış mıdır? Bu soruyu şimdi tartışalım bakalım ..

Film Endgame sonrası olanları yumuşak ve komik bir havayla başlıyor.Olanları komedize etme çabalarının sebebi , Endgame’de oluşan trajik havanın bu filmde dağılması ve izleyenlerin beklentilerinin bu yönde olmaması kaynaklıdır tamamen.Böyle bir finalden sonra aynı tarz film yapılsaydı nasıl izlenebilirdi ki ?
Genç aşığımızın MJ ‘e yapmayı planladığı ilanı aşk konusu ile devam ederken,çıktıkları tatil birden Örümcek Adam olmaya itiyor genç kahramanımızı.Ortaya çıkan tehditlere karşı tek kahraman elde bulunan Genç Örümcek Adam’dır.Filmde bu tehditlere karşı durulurken asıl tehditin daha büyük olduğunu kankası ve aşık olduğu MJ ile birlikte çözmeye çalışacaktır.

Filmin genel olarak büyük süprizler içerdiği ve fazı kapatacağı düşünülürse büyük bir öneme sahip olduğunu belirtmek istiyorum.Filmin son sahnesinde gerçekleşen olay sonucunda büyük değişimler olacağı gözüküyor.Diğer MCU fimlerinin ileride birleşmesi de olanaklar dahilinde.Paralel evrenler,multiverseler…


Bu filmin yapılan açıklamalarla 3. fazın son filmi olduğu kesinleşti.4.fazda Spiderman’in belirsizliğini çözebilirlerse eğer ana karakterlerden biri olacağı da kesin..Filmin artısı eksisini değerlendirmeden konuşmak gerekirse grafiksel ,aksiyon ve Tom Holland’ın genç yaşına rağmen oyunculuğu filmi kesinlikle izlettiğini söyleyebilirim.
Son olarak karakterin yaratıcısı ve mimarı Stan Lee için son bir söz ^^“Excelsior”^^

Bu inceleme dosyamızın sonuna geldik. MCU’da bulunan ve bugüne kadar olan filmlerin kendimce bir ön incelemesini yapmış bulunuyorum.Paylaşımımı sıkılmadan buraya kadar okuyan veya okumayan herkese teşekkür ediyorum. :)

Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    <strong>Az</strong> <em>insan</em> ile <strong>fazla</strong> <em>huzur</em> keşfeden biri

    Yorum Yap