Marvel Sinematik Evreni Dosyas: Faz 2

marvel kapak

Merhabalar. Marvel Sinematik Evreni(MCU) dosyamıza devam ediyoruz. Bu yazımızın konusu Faz 2 filmleri.

*Filmlerin fragmanlarına resimlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1-Demir Adam 3 (2013) (IMDB:7.2)

Başarılı bir şekilde The Avengers ile biten ilk evreden sonra,ikinci evrenin ilk filmi olma özelliğini taşıyan bir filmdir.

Film Tony Stark’ın “Yenilmezler” sonrası psikolojisine odaklanırken, karakter gelişimini de ön planda göstermektedir. Bastırılan uzaylı istilası sonrası psikolojisi eskisi gibi olmayan Tony Stark paranoya halini almıştır.Paranoyak bir tavırla yaşayan ve tek önceliği sevgilisi Pepper Potts’u tüm kötülüklere karşı koruyabilmektir.

Stark’ı bekleyen yeni tehlike ise 10 yıl öncesine dayanmaktadır.İlk filmde Stark’a zırhı yaparken yardımcı olan Dr.Yansen’in ilk filmde bahsettiği konferans günüyle açılış yapan filmde, Stark hayranı,biyolojik çalışmalar yapan bilim adamı Aldrick Killan’a verdiği buluşma sözünü tutmaması bir nevi Stark’ın en büyük düşmanlarından birinin oluşmasına sebebiyet veriyor.

Eskiden gelişen olayların Stark’ın başına nasıl bela olduğunu anlatan film geniş çaplı görsel iyileştirmelerle listenin 7. sırasında yer alıyor.İyi seyirler . ^^

2-)Thor : Karanlık Dünya (2013) (IMDB:7.0)

Büyük çoğunluğu dünya dışı geçen evrenlerde geçen bu filmin sonsuzluk taşlarından olan Aether’in(Gerçeklik Taşı) hikayesini anlatması bakımından Marvel Evreni için önemi büyüktür.

Filmin başlarında Karanlık Elf’lerin yaşadığı Svartalfhem adlı karanlık diyardan bahsedilmektedir.Karanlık dünyanın lideri olan Malekith,uzun zaman önce Thor’un büyükbabası Bor tarafından yenilgiye uğratılmış ve onun elinde bulunan gerçeklik taşı,Bor tarafından evrenin ücra bir köşesine göndderilmiştir.Bu taşı kullanan kişi evrendeki tüm fizik kurallarına karşı koyabilme ve gerçekliği değiştirebilme gücünü vermektedir.

Film içinde gelişen anormal olaylardan sonra taş Jane Foster(Natalie Portman) ile temasa geçer ve olaylar buradan sonra oluşmaya başlar. Malekith,taşın aktif olduğunu hissettiğinde ise uyanır ve taşı almak için saldırı başlatır.
Filmin savaş ve aksiyon sahnelerinin bol olması ve sonsuzluk taşlarından biri olan gerçeklik taşını gösterdiğinden dolayı olsa gerek IMDB’den 7.0 alarak paçayı zor kurtarmıştır diyebiliriz. :) İyi seyirler . ^^

3-)Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014) (IMDB:7.8)

Bu film ile birlikte SHIELD birimine ait çok önemli gelişmeler mevcut.Bu yüzden Marvel Evrenini doğru anlayabilmek için bu filmi seyretmek çok önemli.

İhanet,kavga,savaş,aşk,duygusallık,süprizler ve bolca aksiyon,heyecan..
Bir filmden daha ne isteyebilirsiniz ki ? Filmin başından sonuna kadar gerçekleşen sürükleyicilik ve heyecan dolu anlar bu filmi Marvel Evreninin en iyi filmlerinden biri yapıyor kesinlikle.


Filmin en önemli süprizlerinden biri ise adından da anlaşılabileceği üzere Kış Askeridir.Kış askeri adlı hayalet suikastçının güçleri neredeyse Süper İnsan Kaptan Amerika ile eşdeğerdir. SSCB döneminde yetiştirilen ve biyonik bir kola sahip olan Kış Askeri pek kimse tarafından bilinmeyen çok güçlü ve yetenekli bir suikastçıdır. Rusya’da Black Widow’u yaralayan bu adam Nick Fury’yi öldürmesi için gönderilmiştir. Fury bu suikast denemesinden kaçmayı başarır ancak hiç beklenmedik bir anda Kış askeri tarafından öldürülür(?!).

Filmin ana konularından biride ilk filmde olduğu gibi HYDRA ve SHIELD savaşının bir kez daha alevlenmesidir. Kaptan Amerika için oldukça duygusal anların yaşanacağı bir film olsa da Erdemli kulumuz bununda üstesinden gelerek bizlere muazzam bir film izlettirmeyi başarırlar.Ve filmin geleceğe yönelik bir sürü de gelişme barındırdığından en iyi filmlerden biri olmayı sonuna kadar hakettiğini söyleyebiliirim.İyi seyirler. ^^

4-Galaksinin Koruyucuları (2014) (IMDB:8.1)

Marvel ve Avengers ile hiç bir ilgili yok gibi gözüken bu filmimiz, geleceğe yönelik gelişmelere sahip olduğundan listemizde 10. sırada yer alıyor.Birbiri ile hiç bir alakası olmayan bir takımın evreni nasıl kurtardığını gösteren bir filmdir aslında .

Star-Lord lakablı bir maceracı,silahlı bi rakun olan Roket,Rakunun yol arkadaşı ve müthiş kelime dağarcığıyla bir ağaç(Evet evet bildiğin ağaç) kılıklı Groot,evrendeki en ölümcül suikastçilerden sayılabilen yeşil ölüm makinesi Gamora ve gözünü intikam bürümüş ,Thanos’un en büyük haterı olan Yokedici Drax.Bu çılgın beşlinin uzayda geçen ve önemli olaylara ev sahipliği yapan filmimiz sıradışı hikayesiyle izlenebilirliği yüksek bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.İyi seyirler . ^^

5-)The Avengers:Age Of Ultron (2015) (IMDB:7.4)

Marvel Evrenini anlamanın yolunun , doğru hikaye sıralamasına göre izlenmesi olduğunu hep söylemişimdir.İşte bu yüzden bu filmin önemi ,kendinden sonraki birçok filmin kaderini etkileyeceğinden “Sakın ola sırasını karıştırmayın” dikkatle izlenecek filmler arasında en başta yerini almıştır.

Önceki filmlerde spoilerinin verildiği yeni süper kahramanlarımız ortaya çıkarken aynı zamanda “bana göre en baba düşmanlardan olması gereken” “Tek filmde harcanan” yeni bir süper kötümüzde ortaya çıkmış bulunuyor.Her ne kadar çizgi romana uygun gidilmese de , kurdukları olay örgüsüyle birlikte ana hikayeye çok iyi bağlanmış bu kurgular düzlemi,kahramanlarımızın ve Marvel Evreninin geleceğini tasarlayan bir film olarak izleyici karşısına çıkmıştır.

Filmin içinde çok fazla anlatılacak ama aynı zamanda her detay spoiler olacağından fazla ileri gitmeden yazımı burada bitiriyorum. İyi seyirler . ^^

6-Karınca Adam (2015) (IMDB:6.3)

Marvel evreninin sevilen kahramanlarından biri olan Ant-Man’de beyaz perdeye girişini yapıyor nihayet!

Mesleğine aşık ve bir o kadaar zeki biyokimya uzmanı Dr.Hank Pym,ilginç bir formül geliştirir.Dünyanın kaderine yön vereceğini düşündüğü bu formülün daha önceki testlerinde başarılı olamamış ve insanlı bir deneyde gerçekleştirememiştir.

Gelişen olaylar sonucunda hırsız olan Scott Lang bir eve girer Hank Pym ile dolaylı yolla da olsa tanışır.Ve insanlı deney sorunuda ortadan kalkar.

Küçüldükçe insanlığa katkısı büyüyen,büyüdükçe düşmanlarına korku veren bir karakteri anlatan film, son derece eğlenceli ve aksiyon dolu sahnelere sahip .İyi Seyirler. ^^

Marvel Sinematik Evreni Faz 2 yazımızının sonuna geldik. Yazımız Faz3 ile devam edecektir. Takipte kalın. Hoşçakalın.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version