1. Ana Sayfa
 2. Listeler
 3. Marvel Sinematik Evreni Dosyası: Faz 1

Marvel Sinematik Evreni Dosyası: Faz 1

featured

Merhabalar;

     Bu yazımızda,Marvel Sinematik Evrenini daha iyi anlayabilmeniz için Marvel filmlerini hikaye sırasına göre düzenledik.Bu düzenlemede marvel filmlerinin genel olarak ayrıldığı bölümleri yani fazları teker teker inceledik.Ana hikayenin daha iyi anlaşılabilir olması için , bu listeye göre tekrar izlemenizi tavsiye ediyoruz.Yazımı okuduğunuz için şimdiden teşekkür ediyor ve iyi seyirler diliyorum . ^^ :)

*Filmlerin fragmanlarına görsellere tıklayıp ulaşabilirsiniz.

1-)Kaptan Amerika :İlk Yenilmez (2011) (IMDB:6.9)

Tanrının erdemli kulu olan Steve Rogers,1941 yılında dünyaya savaş ve kaosun hakim olduğu bir zamanda karşımıza çıkıyor.Sıska,çelimsiz ve vazgeçmeyi bilmeyen biri olan Steve Rogers’ın tek hayali orduya katılabilmektir.Sonunda orduya alınan Steve Rogers, Howard Stark’ın deneyinin sonucunda ise , Kaptan Amerika olarak bizlerin karşısına ilk kez çıkmaktadır.

Filmin sonuna kadar Avengers bağlantısı bulunmayan film,son sahnesinde kendini Avengers’a bağlamayı başarıyor. İyi seyirler . ^^

2-)Demir Adam (2008) (IMDB:7.9)

Marvel Evreninin Big Three karakterlerinden olan Demir Adam karakterinin ilk filmidir.
Zengin,çapkın,playboy ama en önemlisi muhteşem zekaya sahip bir adam; Tony Stark.Robert Downey Jr. karakteri oynamayıp adeta bizlere yaşatması ise , yıllarca sürecek bir serüvenin,efsanenin doğumuna şahit bırakmıştır.

Muhteşem bir zekanın mağarada ilkel yollarla bile neler yapabileceğini bize gösteren Tony Stark , bu filmde Demir Adam karakterinin sınırlarının çok büyük potansiyellere ulaşacağını bize ilk filmden göstermiştir.Filmin sonunda yaptığı şok açıklama ise potansiyeli kadar cesaretinide kanıtlamıştır.

Serinin ilk filminin büyük çaplı beğenilmesi, Marvel Sinematik Evreninin ana hikayesinin Demir Adam üzerinden gideceğinin de spoileri olmuştur aslında ..
İyi seyirler . ^^

3-)Demir Adam 2 (2010) (IMBD:7.0)

İlk filme göre görsel efektlerin iyileşmesi her ne kadar gözümüze çarpsa da ilk filmin sürükleyiciliğinin gerisinde kaldığı aşikar bir filmdir . Bu durumda IMBD puanlarınada yansımıştır.(Demir Adam 1:IMDB(7.9)-Demir Adam 2:IMDB(7.0).
Demir Adam 1,Tony Stark’ın herkese kendi kimliğini açıklamasıyla son bulmuştu.Demir Adam 2 ise işte tam bu noktadan başlamaktadır .Filmin ana konusu ise Stark’lara düşman olan babanın kinini ve nefretini oğluna aktarması olarak yorumlanabilir.Babası gibi iyi bir fizikçi olan Ivan’ın Tony Stark’a karşı çok iyi hazırlandığı gösteriliyor bu filmde.Hatta SHIELD devreye girmese kazandığını bile görebilirdik .

Filmin en önemli ayrıntısı ise , Tony Stark’ın Demir Adam 1 filminde göğsüne saplananan şarapnellerin oluşturduğu ve reaktöre bağlı yaşayan Tony Stark’ın bu sorunu çözmesidir.Kendi oluşturduğu reaktörün onu iyileştirdiğini zanederken aslında zehirleyip öldürdüğünü öğreniyoruz.Burada ise Nick Fury devreye girip , Tony’e babasının çalışmalarını sunarak tedaviyi bulabileceğini ima etmiştir.Bu çalışmalar sonucunda Tony tedaviyi elde etmekle kalmayıp, Demir Adam zırhını ve teknolojisini bir üst modele yükseltmiştir.

Filmde diğer bir etken olan SHIELD’ın gücünü ise yavaş yavaş gördüğümüzden , filmin Marvel Evreninde çok önemli bir yer taşıdığını belirtebiliriz.
İyi seyirler. ^^

4-)İnanılmaz Yeşil Dev (2008) (IMDB:6.8)

Aile geçmişi kötü fakat parlak bir bilim adamı olan Bruce Banner,laboratuvarında yapılan deneylerde oluşan kaza sonucu Hulk’a dönüşmüştür.

Ana hikayenin çizgi romana uygun anlatılan ilk filmini listeye almamızın sebebi Marvel Sinematik Evrenine bağlı olmamasıdır.Bruce Banner yani namı değer Hulk abimizin solo hikayesini anlatan ilk filmin devamı olan Hulk 2 filmi içinde aynısını söyleyebilmemiz mümkündü fakat filmin sonundaki sahneyle ile birlikte resmen sinematik evrenimize bağlanmıştır.Edward Norton’un oyunculuğu ile buluştuğunda güzel bir hikaye çıkaran filmimiz her ne kadar beğenilmese de Demir Adam 2 filminden sonra mutlaka izlenilmesi gerekmektedir. İyi seyirler. ^^

5-)Thor (2011) (IMDB:7.0)

Daha önce çizgi romanlardan tanınan ve oldukça meşhur olan Yıldırım Tanrısı Thor’u ilk kez beyaz perdede göreceğimizden önemli bir filmdir. Anthony Hopkins ve Natalie Portman gibi ünlü ve başarılı oyuncularla sinemaya giriş yapan Thor karakteri ise kısa zamanda kendisini sevdirmeyi başaracaktır.

Thor’un mistik ve gizemli bir dünya olan Asgard’ın tahtına oturmaya layık birisi olup olmama hikayesi anlatılmaktadır.Filmin başında şımarık,asi ve bir o kadar dengesiz davranan Thor’un filmin sonuna doğru mantıklı ve aklı başında birisine dönüşmesini izleyeceğimiz bir filmdir .Bu filmde SHIELD ajanlarının doğrudan sahada olmasını göreceğimizden önemli bir yere sahiptir Marvel evreninde.

Demir Adam 2 filminin sonunda New Mexico’ya göreve giden Ajan Coulson’ın görevinin Thor’un düşen çekici ünlü Mjolnir’i araştırmak olduğunu öğreniyoruz.Ve yine ilklerin filmi olan Thor’da ise , kabul görülmese de Dünya dışı gezegen ve hayatların varolduğunu bu filmde öğreniyoruz.

Yeni karakterler ve farklı dünyaların girişiyle birlikte evrene zengin bir açılış yapan Thor filminin konusu,daha fazla spoiler vermek istemediğimden kısa tutarak, filmde Yıldırım Tanrısı Thor’un kötü kardeşi(!) Fesatlık Tanrısı Loki’yle olan mücadelesini göreceğiz İyi Seyirler . ^^

6-).The Avengers(Yenilmezler) (2012) IMDB(8.1)

Önemli film denilince akla bundan daha iyi bir film gelemezdi değil mi ?
The Avengers,süper kahramanların SHIELD çatısı altında toplandığı ve takım halinde mücadele verdiği ilk film olma özelliğini taşımaktadır.

Bu filmde Marvel Evreni bakımından çok önemli olaylara şahit olmaktayız.İlerleyen filmlerde dünyanın göreceği en büyük tehdide dönüşecek olan Thanos’un ilk kez görüldüğü yapımdır.Thor filminde Loki’nin Asgard tahtı için verdiği mücadeleyi izlemiştik.Bu filmde ise Loki ,Thanos tarafından kurtarılmış ve Kaptan Amerika:İlk Yenilmez’de görülen Uzay Taşı Tesseract’ı alma karşılığında dünyayı kendisine teklif etmiştir.Loki herşeye rağmen SHIELD’den taşı alır ve muazzam büyüklükte olan uzaylı ordusuyla Dünya’yı istila etmeye başlar.Kaptan Amerika,Demir Adam,Hulk,Hawkeye,Black Widow ve Thor’un Loki’ye karşı olan savaşını izleyeceğimiz film bir başyapıt olma özelliğini taşımaktadır.
Filmin sonunda ise sempatik mor düşmanımız olan Thanos’un “Benden çekeceğiniz var “ der gibi bakması ile biten film büyük beğeni almıştır.İyi Seyirler. ^^

Marvel Sinematik Evreni dosyamız bu hafta boyunca devam edicektir. Takipte kalmayı unutmayın.Bir dahaki yazımızda Faz 2 den bahsedeceğiz.Hoşçakalın.

Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  <strong>Az</strong> <em>insan</em> ile <strong>fazla</strong> <em>huzur</em> keşfeden biri

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. 4 sene önce

   Kesinlikle katılıyorum Mervel bu zamana kadar izlediğim en güzel fantastik filmler serisinin başında gelmektedir, başarılar diyorum.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir