High Fidelity İncelemesi

nick-hornbynin-romanindan-uyarlanan-high-fidelity-simdi-de-dizi-olarak-karsimizda1140x610

High Fidelity kitaptan uyarlanan bir dizidir. İlk sezonu yüklendi ve büyük bir beğeni topladı. Dizi de plak dükkanı olan bir genç kız ve onun yanında çalışan arkadaşlarının günlük yaşamı ele alınıyor. Dizinin baş karakteri Rob’u Zoe Kravitz canlandırıyor. Rob saplantılı bir kişiliği var sevdiklerinin terk etmesine bir türlü anlam veremiyor ve bunun üzerinde duruyor. Herşeyi listeliyor en sevdiği beş müzik… en acı beş ayrılık gibi… 

İlk bölümde Rob’un aşk acısı çekmesini izliyoruz yıllardır birlikte olduğu sevgilisi New York’a taşınıyor ve aradan bir yıl geçmiş oluyor yakınları yeni bir ilişkiye başlamasını söylüyor ve o gün biriyle barda tanışıp geceyi birlikte geçiriyor fakat sabah uyandığında çocuk gitmiş oluyor. Daha da üzülen Rob en iyi beş şarkı listesini hazırlamak için kendini eve kapatıp plaklar dinliyor. Sonra ki bölümlerde  ilk gece birlikte olduğu Clyde o gün acele işe gitmesi gerektiğini açıklıyor fakat Rob onu umursamıyor. New York’a giden eski sevgilisinin geri döndüğünü görüyor ve üzüntüsü daha da artıyor. Abisi de onun sevgilisiyle döndüğünü ve nişanlandığını söylüyor.

Bir gün plak satan birinden plak almaya gitmek için arabaya ihtiyacı oluyor ve Clyde’i arıyor Clyde’ de ona yardım ediyor ve birlikte gidiyorlar. Böylelikle arkadaş olmaya başlıyorlar. Rob’un abisi yakında baba olacağı için bir parti veriyor partiye Clyde’le birlikte gidiyor orada eski sevgilisi ve nişanlısını da görüyor sohbet ediyorlar fakat bozuntuya vermiyor. Clyde Rob’u sevdiğini açıklıyor fakat Rob kendi hislerini bilemediğini söylüyor.

High Fidelity son bölümünde Rob’un doğum günü var ve eski sevgilisi birşeyler içmek istediğini söylüyor ve buluşuyorlar. Yakında evleneceği için çok gergin olduğunu Rob’u terketmesinin sebebinin Rob’un artık onu sevmediğini düşündüğünü sandığını söylüyor ve Rob’da onu aldattığını ve onu haketmediğini söylüyor. Bunu duyunca eski sevgilisi ağlıyor ve sinirlenip yanından gidiyor. Sonra Rob evin anahtarını yanına almadığını farkediyor ve yedek anahtarın hala eski sevgilisinde olup olmadığını soruyor. Evin anahtarını getiriyor ve orada konuşup öpüşüyorlar yarınkisi sabah eski sevgilisinin nişanlısı Rob’un plak dükkanının önünde Rob’a saldırıyor ve hakaretler savuruyor. Rob ısrarla Clyde’i arıyor fakat telefonlarına cevap gelmiyor bunun üzerine akşam evine gidiyor ve Clyde bir şans vermesini istiyor fakat Clyde şansın ancak %9 olduğunu söylüyor ve dizi sezon finaline giriyor.

High Fidelity Hakkında Yorumum

Dram ve komedi tarzında olan dizi genellikle kafa dağıtmak için iyi oluyor ve Rob’un saplantılı hareketlerine bazen kızarken buluyorum kendimi. Oyunculuğu gerçekten harika tam karakteri yansıtıyor. Yanında çalışan arkadaşlarından biri eşcinsel diğeri de zenci bu bakımdan ırkçılık ve cinsel özgürlüğü de iyi yansıttığını düşünüyorum. Rob’un plak sevdası plak sevmeye itiyor insanı… Genel olarak çerezlik harika bir dizi olduğunu düşünüyorum. Üzgün ve depresif anları olsa da insanı sıkan bir konusu olmuyor araya bir komiklik ekliyorlar mutlaka bu yüzden komediye de uyuyor.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version