1. Ana Sayfa
 2. İncelemeler
 3. Once Upon a Time in Hollywood Film Eleştirisi

Once Upon a Time in Hollywood Film Eleştirisi

featured

Once Upon a Time in Hollywood Film Eleştirisi ve İncelemesi yazımızla karşınızdayız. Bu yazımızda filme adeta bir ışık tutuyoruz. İyi okumalar.

Olmuşla Ölmüşe Çare Var

Quentin Tarantino sineması denilince akıllarda canlanan bazı kavramlar vardır. Kan, takım elbise, ayak fetişi, dış ses, uzun diyaloglar, alakasız sahneler, flashback ve müzik. Bu kavramları bir bütün halinde harmanlayarak sunuşu; sinemada kendi dilini oluşturmuş ve kendisine ait bir kitle oluşturmuştur. İnceleyeceğimiz ve son filmi olan “Once Upon a Time in Hollywood” bu kavramların hem içinde olup hem de dışında olmayı başarmıştır. Peki nasıl? Filmde 3 kilit karakter mevcut. Bir western aktörü olan Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), onun sadık dublörü Cliff Booth (Brad Pitt) ve Tarantino`nun filmi kendisine adamış olduğu Sharon Tate (Margot Robbie). Filmin dönüşümü 3 karakter çevresinde ve çoğu zaman birbirinden bağımsız olarak ilerliyor. Birbirinden bağımsız oluşu bahsettiğimiz bir özellikti fakat çözüm kısmında bu parçalar birleşir, izleyici bir anlam çıkartırdı. Fakat bu filmde işler pek de öyle ilerlemiyor.

Uzun uzadıya izlediğiniz bir sahneyi sadece izlemekle yetinmiş oluyorsunuz. Bu noktadaki sıkıntı filmdeki bağlantı sorununu ortaya çıkartıyor. İzleyici doğal olarak 2 saat süren oluşumun neden olduğunu soruyor. Bu bağlantı sorunu izleyici hanesinde eksi olarak kodlanıyor. Yani izleyici son 40 dakikayı izlese filmin tamamında aldığı keyfi zaten alacaktı. Peki neden bu kadar uzun bir örgü bölümü tercih edildi? Sebebi çok açık Tarantino`nun keyfi öyle istedi.

Once Upon a Time in Hollywood Film Eleştirisi ve İncelemesi birinci resim.

Bu gibi sorulara net bir cevap vermek imkansızdır. Yönetmen kafasında kurduğu gerçekliği izleyiciye aktarırken genelde onlara bir odak verir ve izleyiciyi oyalar. Bu sayede filmin sıkıcı noktalarında izleyiciyi kandırmış olur. Bu filmin farkı ise, birbirinden bağımsız sahneler gelirken sizi oyalamak için bir çaba harcamıyor. Bir diğer husus, Tarantino filmlerinde var olan olay derinliğidir. Film ilerledikçe sona yaklaştığınızı hissedersiniz. Olaylar çözümlenir finale uygun bir zemin hazırlar. Bu filmi olay derinliği çerçevesinde değerlendirmek yanlış olur. Karakter derinliği filmin kimliğini oluşturan ana faktördür. Özellikle Brad Pitt `in canlandırdığı Cliff Booth karakteri bu çizgideki anahtar roldür. Sorunları çözer ve Rick`e yaverlik yapar. İzleyici ile bütünleşmiş olmasının ana sebebi anti bir kahraman oluşudur.

Once Upon a Time in Hollywood Film Eleştirisi ve İncelemesi ikinci fotograf
Harika performansıyla bu etkiyi arttıran Brad Pitt, en iyi yardımcı oyunculardan biri olarak tarihe geçecektir

. Rick Dalton ise lav silahı evin bir köşesinde dursun, filmin büyük bölümü boyunca kendisini aramakla meşguldür. Western filmlerinde, çıtanın zirvesinde yaşadığı bunalımlar bu süreci uzattıkça uzatmış ve kendini bulma sürecine girmiştir. Sharon Tate ise kendi halinde bir aktör olup çeşitli filmler çeken tatlımı tatlı bir kadındır. Filmde sürekli onu gülerken, eğlenirken, mutluyken görürsünüz. Çünkü gerçekte böyle olmasını istemiştir Tarantino. Evine giren 4 kişi tarafından karnındaki bebeği ile katledilmeseydi öyle de olurdu. Yazımızın başında “filmi ona adamıştır” ifadesini kullandık. Çünkü Sharon Tate gerçektir.

Rick Dalton ve Cliff Booth ise karakterdir. Sharon Tate`in hayatını kurtarmak için hayali oluşturulmuş karakterlerdir. Bu gerçeklikten ötürü Tarantino`nun absürt sinemasından bir parça sıyrılıyor bu film. İzleyiciyle olan bağını bu gerçek kurguyla sağlıyor. Bu yönüyle biraz duygusal sayılabilir. Çünkü ortada bir çaresizlik var. Sharon Tate 1969`da yaşama gözlerini yumdu fakat asıl önemli olan onu nasıl hatırladığımız ve yönetmenin nasıl hatırlamak istediği. İşte filmi farklı kılan nokta da bu üç karakterin gerçeğe dayanması ve dayatılması. Bu noktada bu filmi diğer Tarantino filmleriyle kıyaslamak bu filmin hatırasına saygısızlık olur. Çünkü filmi film yapan şey içindeki kurgudan çok gerçeklikten ne kadar beslendiğidir.

Once Upon a Time in Hollywood Film Eleştirisi ve İncelemesi yazımızın sonuna geldik. Bu filmi bu bilgiler ışığında tekrar izlemek isterseniz size iyi seyirler.

Yorum Yap

  Yazar Hakkında

  Şairin yüreğindeki göz . . .

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir