1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Editörün Seçimi: En İyi Savaş Filmleri

Editörün Seçimi: En İyi Savaş Filmleri

featured

Bu yazımızda en iyi savaş filmlerini listeledik. Birbirinden güzel bu filmleri izlemediyseniz mutlaka bir şans vermelisiniz.

1.Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak

Er Ryan’ı Kurtarmak (İngilizce: Saving Private Ryan), Steven Spielberg tarafından yönetilerek, Robert Rodat tarafından yazılan, II. Dünya Savaşı konulu bir savaş filmi.

Film, Yüzbaşı John H. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin (Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, ve Adam Goldberg), diğer üç kardeşi savaş sırasında farklı cephelerde ölen, bunun sonucunda eve dönüş vizesi alan James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu almaktadır.

Filmin ilk 20 dakikasındaki Normandiya Çıkarması sahnelerinin, dünya sinema tarihindeki yeri ayrıdır. Film eleştirmenleri bu sahneleri aşırı gerçekçi olarak nitelendirmiştir. Bununla beraber yapıldığı yılın en iyi film Oscar’ını alamaması film eleştirmenleri tarafından Oscar tarihinin ayıpları listesinde yer alır. IMDb internet sitesinde sinema tarihinin en iyi 250 filmi listesinde 8.6 puan ile 34. sırada bulunmaktadır.

2. Rüzgarla Konuşanlar

Rüzgarla Konuşanlar

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonlar, Amerika’lıların geliştirdiği her şifreyi kırıp haberleşmelerini dinlemeyi başarırlar. Bunun üzerine Amerikan ordusu yüzlerce Navajo yerlisini askere alır ve onların dilinden kırılması çok zor yeni bir kod geliştirir. Bu yerliler cehpede haberleşmede görev alırlar ve anında şifre çözüp Amerikan ordusunun hızını arttırmaya yardımcı olurlar.Japonların bu şifreyi çözebilmesinin tek yolu, kodu konuşmasını bile bir Navaho yerlisini canlı ele geçirmekten geçer. Donanma bunu önlemek için her Navajo yerlisini korumakla görevli bir subay görevlendirir. Bu askerlerin görevi Navajo yerlilerini çatışmalarda korumak ama kodun düşman eline geçme tehlikesi belirdiğinde kodu korumak yani Navajo yerlisini düşman eline geçmeden öldürmektir.

3. Kara Şahin Düştü

Kara Şahin Düştü

Kara Şahin Düştü (özgün adı: Black Hawk Down), yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı 2001 yılı yapımı bir savaş filmidir. Mark Bowden’in yazdığı Black Hawk Down: A Story of Modern War (Kara Şahin Düştü: Modern Bir Savaşın Hikayesi) adlı kitaptan uyarlanmıştır. 2001 yılında Ses ve kurgu dallarında Akademi Ödülü kazanmıştır. Jerry Bruckheimer’ın yapımcılığını yaptığı film savaş ve kahramanlık konuludur. 1993’te Birleşmiş Milletler Barış Gücü birkaç Amerikan askerini Somali’ye gönderir. Operasyonda terslik olur ve kapana kısılırlar. 18 saatlik destek ekip bekleyişleri onlara çok şey öğretir.

4. Dunkirk

Dunkirk

Dunkirk, Christopher Nolan’ın yazdığı ve yönettiği 2017 çıkışlı savaş filmi. Filmin yapımcılığını da Christopher Nolan ve eşi Emma Thomas birlikte üstlenmiştir. Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkerque kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkerque’ten tahliye edilmesini konu almaktadır. Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Hollanda ortak yapımı olan filmin başrollerinde Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D’Arcy, Barry Keoghan, Kenneth Branagh, Cillian Murphy, Mark Rylance ve Tom Hardy yer almaktadır. Film, Warner Bros. Pictures tarafından tüm dünyada dağıtıma sokulmuştur.

Nolan, üç açıdan senaryoyu yazdı (kara, deniz ve hava) ve az diyalog içerip sadece ayrıntılarla merakla bekleme duygusunu yarattığını söyledi. Ana çekimler, Mayıs 2016’da Fransa’nın Dunkirk kentinde başladı ve Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’nde sona erdi ve burada da yapım sonrası aşamasına başladı. Görüntü yönetmeni Hoyte van Hoytema, IMAX 65 mm ve 65 mm geniş format film stoğu üzerinde filmi çekti. Film binlerce ekstranın kullanılması, gerçek Dunkirk tahliyesine katılan teknelerin montajı ve hava sahaları için gerçek çağa uygun uçakların kullanılması gibi pratik etkilerden yoğun bir şekilde yararlandı.

Dunkirk, dünya prömiyerini 13 Temmuz 2017’de Londra’daki Odeon Leicester Meydanı’nda gerçekleştirdi ve 21 Temmuz 2017’de de, IMAX, 70 mm ve 35 mm’lik kopyalarla dünya genelinde vizyona girdi.[6] 523 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve eleştirmenler tarafından övgü yağmuruna tutuldu. Birçoğu, Dunkirk’ü şimdiye kadar yapılmış en iyi savaş filmlerinden biri olduğu kadar Nolan’ın en iyi filmi olarak adlandırdı ve sinematografisini, yönetmenliğini, oyunculuklarını ve Hans Zimmer’in hazırladığı film müziklerini övdü.

5. Soysuzlar Çetesi

savaş filmi

Soysuzlar Çetesi (İngilizce: Inglourious Basterds), Quentin Tarantino’nun yazdığı ve yönettiği 2009 yapımı film. Tarantino, İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen filmin ismi için, İtalyan asıllı yönetmen Enzo Girolami Castellari’nin 1978 yapımı olan filmi Quel Maledetto Treno Blindato’dan ilham aldı. Filmde, Brad Pitt (Teğmen Aldo Raine), Christoph Waltz (Albay Hans Landa), Diane Kruger (Bridget von Hammersmark), Mike Myers (General Ed Fenech), Samuel L. Jackson (Anlatıcı) gibi isimler oynadı.

Film, yönetmen Tarantino’nun en yüksek gişe hasılatı elde eden yapımı olmakla birlikte, dünya çapında, sinemalarda 321.000.000 $ hasılat elde ederek, ticari olarak başarılı olmuştur. En İyi Film ve sekiz Akademi Ödülü adaylığı dahil olmak üzere birçok ödül ve adaylık aldı. Hans Landa rolüyle Christoph Waltz, Cannes Film Festivali’nde hem En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü, hem de BAFTA ödülünü, Altın Küre Ödülü ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülünü kazandı.

Bize göre sıralanmış en iyi savaş filmleri listemizin sonuna geldik. Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

Yorum Yap

    Yazar Hakkında

    Yorum Yap