Hayatın Kıyısında Eleştirisi ve İncelemesi

4057371.jpg-r_1920_1080-f_jpg-q_x-xxyxx

Merhabalar. Bugün sizler için netflix platformunda yeni çıkmış olan Hayatın Kıyısında film eleştirisi ve incelemesi yapacağım. Filmin yönetmen koltuğunda Brett Haley otururken başrollerinde ise Elle Fanning,Justice Smith,Luke Wilson bulunuyor.Film çok satan kitaplar listesine adını yazdırmış aynı isme sahip kitaptan uyarlamadır

Hayatın Kıyısında konusuna gelecek olursak yakın bir zamanda kız kardeşini kaybetmiş olan Violet ve gene psikolojik olarak sorunları olan Finch bir olayla karşılaşır. Finch bu olay sonrasında Violet’ e ilgilisini ve alakası arttırarak okuldaki bir gezi projesinde ortaklık teklif eder. Bu projede ortak olan ikilinin başından çeşitli maceralar geçerken ikilide yakınlaşır. Violet tekrar hayat enerjisiyle dolmaya başlarken Finch kendi tabiriyle gitgide kontrolünü kaybeder.

Hayatın Kıyısında karakterlerinden söz edecek olursak;

Violet hayat enerjisini tamamen kaybetmiş,yaşadığı kazadan dolayı çeşitli fobiler edinmiş bir kızdır. Dış dünya ile iletişimini kapatmış kendisini kapalı konuma almıştır.

Filmin uyarlandığı kitap adından çokça söz ettiren bir psikolojik romanıdır. Kitabı aktarırken yönetmen  Finch karakterini çözmeyi tamamen seyirciye bırakmıştır. Finch bazıları için ilginç alışkanlıkları olsada filmin ortalarına kadar karanlık yönünü seyirciye göstermez. Fakat geçmişinde yaşadığı travmalardan dolayı olabileceğini düşündüğümüz şekilde kontrolünü kaybettiğini dile getirir. İstemeden davranışlarda bulunur. Kendini kontrol etmek ve beynini durdurabilmek için çeşitli notlar alır,dikkatini başka şeylere vermeye çalışır.Bazen ortalıktan kaybolur ve kimseye haber vermez.

Filmde Indiana üzerinde bir gezintiye çıkarız.

Aslında gezilen yerler o kadar büyüleyici yerler değildir. Fakat bir yeri güzel yapan orada geçirdiğin anlar o yere ait anılarındır. Film bize bunu öğretir. İkili gittikleri yerlerde çeşitli aktivitelerde bulunarak oraya adeta bir imza atar.

Hayatın Kıyısında filminde Violet hayat enerjisi ile dolarken Finch bir o kadar eksilir. Etrafındakilere mutlu gibi görünen Finch içten içe tamir edilemez bir sıkıntısının olduğunu ve bu özelliğinin babasından geçtiğini düşünür. Okulda herkes Finch e ucube derler. Bunun nedeninden tam olarak bahsedilmesede Finch’in eskiden kontrolü kaybedip birilerine saldırdığından bahsederler. Finch yardımlar alsada bu konunun tamir edilemez olduğunu düşünür ve ona göre kararlar alır. 

Toplumda bazen nasıl hissettiğiniz veya davranışlarınız değil toplumun sizi nasıl gördüğünü konumuzu belirler. Finch gayet normal bir kişi olabilir fakat toplum onu garipsemiş ve ucube lafıyla o konuma koymuştur. Finch çabalasada o konumdan kurtulamamış ve çok sevdiği Violet’e zarar vereceğini düşündüğü için bir tercih yapmıştır. 

Herkes hayatı sevmek yada dolu dolu yaşamak zorunda değildir. Kimileri suskun kimileri heyecanlı kimileride sevecen olabilir. Bu olay durum ve ortamlara göre çeşitlilik gösterebilir. Fakat toplum belirli kalıplarda belirli davranışlar göstermeni ister ve ona göre sana tutum takınır. Filmde de Finch’in yaşadığı durum tam olarak budur. Finch artık mücadele etmemeyi seçer.

Hayatın Kıyısında eleştirisi ve incelemesi yazımızın sonuna geldik. Senaryosuyla ve bize deneyimleme şansı tanıdığı Indiana’nın harikalarıyla güzel bir film. Gelecek yazılarda görüşmek üzere.Hoşçakalın…

Yazı dolaşımı

Exit mobile version